Mimoriadny summit: Zlý deň pre daňových podvodníkov

Európska rada v záveroch jednodňového summitu vyzvala k prijatiu revidovanej smernice o zdaňovaní príjmov z úspor do konca tohto roka. Jej súčasťou je aj klauzula o automatickej výmene informácií o cezhraničných vkladateľoch medzi členskými štátmi. Svoj nesúhlasný postoj zmierňuje Rakúsko.

„Dnes je zlý deň pre daňových podvodníkov,“ vyhlásil rakúsky kancelár Werner Faymann. „Verím, že dohodu o výmene informácií dosiahneme do konca roka,“ dodal. Podpora krajiny však vo veľkej miere závisí od úspechu nadviazania podobnej dohody so Švajčiarskom. V prípade zlyhania sa Viedeň zrejme opäť vráti k odmietavému postoju.

"EK prejavila obrovský záujem o maximálne zdynamizovanie tohto projektu. Ak máme byť úspešný v boji proti daňovým únikom, musíme si navzájom vymieňať informácie úplne automaticky," zdôraznil šéf slovenskej exekutívy Robert Fico.

"Slovenská vláda plne podporuje automatickú výmenu informácií. Rakúsko a Luxembursko s tým majú problém. Dlhodobo však budú môcť ťažko odmietať spoločný postup," dodal Fico. 

Lídri sa zároveň zaviazali, že sa budú usilovať o ambiciózne návrhy na zdieľanie informácií na úrovni EÚ i globálne. Vychádzajú pritom z impulzu Veľkej Británie, Nemecka, Francúzska, Španielska a Talianska, ktoré už podobný systém testujú a funkčný by mal byť do konca roka.

Vzorom pre iniciatívu je americká FACTA, ktorá amerických daňových poplatníkov zaväzuje k informovaniu o ich zahraničných finančných záujmoch.

Otázka daňových podvodov a únikov sa stala stredobodom pozornosti európskych vlád, ktoré sa v čase konsolidácie snažia o maximalizovanie svojich daňových príjmov.

„V čase, keď sa vlády usilujú o zníženie svojich deficitov, je lepšie dosiahnuť, aby prispievali aj tí, čo dane neplatia ako žiadať o platby tých, čo ich už platia. Platí to pre jednotlivcov ako aj pre firmy,“ uviedol francúzsky prezident François Hollande.

Je podľa neho kľúčové bojovať proti daňovej optimalizácii zo strany veľkých firiem. „Je veľmi dôležité viesť boj proti tzv. daňovej optimalizácii, ktorá nie je ničím iným ako dosiahnuť nulové zdanenie pre rad veľkých skupín.“

Téma sa stala súčasťou agendy summitu po tom, čo médiá vo Veľkej Británii, Francúzsku a Spojených štátoch obleteli správy o tom, aké malé dane odvádzajú významné medzinárodné korporácie ako Amazon, Google či Apple, ktoré využívajú komplexné vnútrofiremné transakcie na zníženie daňového základu a daní.

„Budeme pracovať na tom, aby sme zaistili, že firmy zaplatia viac tam, kde majú sídlo,“ reagovala po summite nemecká kancelárka Angela Merkelová. Dodala pritom, že sa to bude týkať najmä veľkých podnikov.

Aby sa zabránilo podvodom s DPH Európska rada zasa od Rady EÚ očakáva, že smernicu o mechanizme rýchlej reakcie a mechanizme prenesenia daňovej povinnosti schváli najneskôr do konca júna. Lídri sa ešte k otázke vrátia koncom roka. 

Pozície:

Europoslanec Eduard Kukan (EĽS, SDKÚ-DS): „Daňové podvody nepoznajú hranice. Boj proti podvodom a daňovým únikom nemôže byť efektívny, pokiaľ nebude založený na úzkej spolupráci v rámci Európskej Únie. Každý rok uniká v Únii okolo 1 bilióna eur.  Je nemorálne aby peniaze, ktoré sa stratia cez úniky v daňových systémoch, boli nahrádzané zvyšovaním daňovej záťaže pre poctivých platcov daní."