Ministri financií Nemecka a Francúzska: V zavádzaní digitálnej dane sme jednotní

Olaf Scholz (vpravo) a Bruno Le Maire. [EFE-EPA/Florian Wieser]

Po minulotýždňovom odchode zástupcov Spojených štátov z rokovaní OECD o budúcej podobe digitálnych daní hovorí Paríž a Berlín o provokácii zo strany Washingtonu. Obaja šéfovia rezortov financií však veria, že sa medzinárodná zhoda nájde ešte tento rok.

Nemecký minister financií Olaf Scholz (SPD) a jeho francúzsky náprotivok Bruno Le Maire (LREM) potvrdili, že si sú istí úspechom súčasných vyjednávaní v OECD o nových daniach a o tom, že budú vyjednávania ukončené ešte tento rok, píše EURATIV.de.

Na včerajšej (22. júna) spoločnej tlačovej konferencii v Berlíne hovorili obaja ministri najmä o špeciálnej digitálnej dani a minimálnej dani z príjmu právnických osôb. Ich zámerom je zastaviť preteky medzi krajinami, ktoré sa snažia spoločnosti prilákať na svoje územie, no najmä zabezpečiť spravodlivý systém zdaňovania v moderných odvetviach, akými sú digitálne technológie.

Minulý týždeň sa proces v OECD, kde krajiny diskutujú, spomalil po tom, čo rokovací stôl opustili Spojené štáty. Špekuluje sa dokonca o tom, že Washington sa na rokovaniach už neobjaví.

Americkí senátori: Digitálna daň EÚ diskriminuje naše spoločnosti

Zavedenie digitálnej dane, ktorú v novembri predstavila Európska komisia, otvorene podporuje 19 členských štátov. Ostatné krajiny chcú diskusiu o zlučiteľnosti dane z digitálnych služieb s medzinárodnými dohodami. 

Scholtz napriek tomu verí, že sa krajiny „dopracujú k zdarnému koncu“ a má v úmysle „urobiť tento rok všetko pre to, aby sa riešenie našlo“. Neodpovedal však na otázku, či sa usiluje hľadať východisko v otázke medzinárodného digitálneho zdaňovania aj bez Spojených štátov. V sobotu (20. júna) pre Frankfurter Allgemeine Zeitung uviedol, že je dôležité „nebáť sa ho“ a naďalej sa plánov zdaňovania „držať, čo aj robíme“, pripomenul.

„Provokácia“

Minulý štvrtok (18. júna) označil Le Maire konanie Washingtonu za „provokáciu“. Američania totiž listom niektorým členom OECD oznámili rozhodnutie „nepokračovať“ vo vyjednávaniach.

„Potvrdzujem, že sme spolu s talianskymi, španielskymi a britskými partnermi obdržali list od ministra financií Stevena Mnuchina, v ktorom potvrdil, že ďalej nechcú pokračovať v rokovaniach OECD o digitálnom zdanení,“ uviedol Le Maire pre rozhlasovú stanicu France Inter.

Mnuchin podľa Financial Times svojim náprotivkom písal, že Spojené štáty nesúhlasia ani so základným motívom v prechodnej fáze globálneho daňového systému. Ten by mohol podľa amerického ministra financií poškodiť popredné americké digitálne spoločnosti. Ak ostatné krajiny zdaňovanie predsa len zavedú, Washington hrozí novými clami.

„Tento list je provokáciou,“ reagoval Le Maire s tým, že Francúzsko, Spojené kráľovstvo, Taliansko a Španielsko už Spojeným štátom americkým odpovedali, pričom požiadali, aby Washington opätovne potvrdil svoj záväzok „čo najskôr nastaviť spravodlivé digitálne dane“. Le Maire ďalej uviedol, že je spoločná dohoda už takmer hotová.

Trump sa s Macronom dohodol na pozastavení digitálnej dane, Česku hrozí obchodnou vojnou

Európska únia naďalej odmieta návrh americkej administratívy, aby digitálna daň bola dobrovoľná. Zoznam krajín, ktorým pre zavedenie dane z digitálnych služieb hrozí americká odveta, sa rozšíril o Česko. 

V januári sa Francúzsko rozhodlo načas odložiť zavedenie vlastnej digitálnej dane do konca roka, aby poskytlo viac času na ukončenie rozhovorov v rámci OECD. V tom čase sa 137 krajín zhodlo na potrebe medzinárodnej dohody o zdaňovaní nadnárodných spoločností, a to ešte do konca roku 2020.

Podpora z Paríža

Počas svojej prvej zahraničnej návštevy od začiatku koronakrízy francúzsky minister v Berlíne zdôraznil, že Nemecko môže počítať s podporou Francúzska pri rokovaniach o digitálnych daniach a minimálnych daniach z príjmu právnických osôb.

Plány nemeckého predsedníctva EÚ označil za „hutné“ a zdôraznil v nich štyri dôležité aspekty pre Francúzsko, ktorými sú ozdravný fond, integrácia v eurozóne, posilnenie európskej suverenity a nakoniec digitálne dane a minimálne dane z príjmu právnických osôb.

Prípravy na najväčšiu európsku legislatívu o digitálnom obsahu a službách sú v plnom prúde

Eurokomisia spustila konzultácie o budúcej regulácii digitálnych platforiem. Ide pri tom o jedny z najdôležitejších pravidiel o online obsahu a zodpovednosti digitálnych služieb. Načasovanie kvôli nepokojom v Spojených štátoch a virtuálnej vojne medzi platformami a politikmi nemôže byť aktuálnejšie.

Le Maire pripomenul hospodárske reformy, ktoré prezident Emmanuel Macron odštartoval s cieľom zvýšiť konkurencieschopnosť Francúzska a zopakoval posolstvo francúzskeho prezidenta z poslednej Európskej rady (23. apríla).

Macron vtedy vyzval na „ďalšiu a ešte intenzívnejšiu“ aktivitu smerom k európskej suverenite, „koncepcie, ktorú Francúzsko presadzuje už takmer tri roky“.

„V oblastiach hospodárskej, priemyselnej, strategickej, vojenskej, technologickej a ekologickej suverenity sa veci vyvíjajú rýchlo. V tomto ohľade je z historického pohľadu Európa na križovatke,“ uviedol v apríli Macron.