Ministri pod tlakom, aby zväčšili euroval

Šéf Medzinárodného menového fondu (MMF) Dominique Strauss-Kahn má dnes predstúpiť pred ministrov financií krajín eurozóny a vyzvať ich, aby zvýšili objem prostriedkov, ktorý tvorí euroval. Informáciu získala agentúra Reuters z interných materiálov MMF.

Situácia na európskych trhoch s dlhopismi by mala byť hlavnou témou dnešného rokovania tzv. Euroskupiny. Zajtra sa stretne Rada Ecofin, ktorej členmi sú šéfovia rezortov financií všetkých členských štátov. Očakáva sa, že dajú oficiálnu zelenú 85-miliardovej pomoci Írsku a prediskutujú reformu rozpočtových pravidiel EÚ.

Európska centrálna banka (ECB) koncom minulého týždňa skupovala dlhopisy, čo upokojilo trhy a znížilo úverové náklady Portugalska, Španielska a Talianska. Avšak opäť môže ísť len o krátkodobé upokojenie.

Rastú obavy, že ak sa bude úverová kríza predlžovať eurozóna neprežije vo svojej súčasnej forme. Ewald Nowotny, rakúsky guvernér centrálnej banky a člen vedenia ECB počas svojho televízneho vystúpenia vyhlásil, že ekonomiky krajín s eurom sú tak prepojené, že zbavenie sa periférnych ekonomík s problémami s dlhmi by bolo len kontraproduktívne. „Európa sa zrástla tak veľmi, že amputácia by mala obrovské nevýhody pre obe strany,“ vysvetlil.

Ide to dolu vodou

Podľa správy MMF obnova eurozóny, ktorej ťahúňom je najmä nemecká ekonomika, by mohla byť rýchlo zmarená vplyvom otrasu na trhoch. Tlak na tzv. periférne ekonomiky podľa fondu predstavuje riziko ďalšieho poklesu. MMF preto vplyvom okolností považuje zväčšenie eurovalu za nevyhnutné.

Španielska ministerka hospodárstva Elena Salgadová však v rozhovore pre francúzsky hospodársky denník Les Echos uviedla, že o zvýšení objemu garancií sa v súčasnosti nediskutuje. Podľa nej základné piliere ekonomiky Španielska fungujú v poriadku a krajina necíti potrebu požiadať o pomoc z mechanizmu.

MMF v dokumente apeluje na ECB, aby predĺžilo schému nákupu dlhopisov, kým nepominú všetky riziká. Šéf ECB Jean-Claude Trichet minulý týždeň ubezpečil, že výnimočné opatrenia zamerané na boj proti kríze zotrvajú, no ďalší nákup bondov nespomínal.

Nákup dlhopisov v samotnej ECB vyvoláva roztržky. Proti sú najmä Nemci. Tí odmietajú aj ďalšie zväčšovanie záchranného mechanizmu, pretože by to znamenalo ďalšiu možnú záťaž pre nemeckých daňových poplatníkov v prípade, že o pomoc budú žiadať ďalšie krajiny a následne nebudú schopné pôžičky splácať. Berlín však možno tento týždeň bude musieť opäť ustúpiť tlaku trhov.

Španieli sa asertívne snažia investorov upokojiť. Minulý týždeň ohlásili penzijnú reformu, zvýšenie dane z tabaku a zníženie podpory na veternú energiu. Portugalci, ktorých považujú za najbližšieho klienta eurovalu už ďalšie úsporné opatrenia prijať nechcú.

Tento týždeň je pre budúcnosť eurozóny kľúčový. Írsky parlament bude schvaľovať rozpočet na budúci rok, nevyhnutný pre pomoc z MMF a EÚ. Hoci sa očakáva, že prejde, opozičné strany, ktoré by však mali sformovať novú vládu ohlásili, že sa budú snažiť vyjednať nové podmienky záchranného úveru.

(EurActiv/Reuters)