Na Grécko bude tlačiť aj Ecofin

Zdroj: Flickr

Lídri Európskej únie po štvrtkom mimoriadnom summite v stanovisku uviedli, že Grécko urobí všetko pre  to, aby znížilo rozpočtový schodok zo súčasných 12,7 % pod úroveň 3 %, ktoré povoľuje Európska únia do roku 2012. Na tento rok plánujú zníženie o 4 %.

Bolestivý plán úspor zahŕňa aj zvyšovanie daní, zmrazenie platov vo verejnej správe a zákaz náboru nových pracovníkov. Avizovali novú daň z nehnuteľností, zvýšenie daní z dividend a pohonných hmôt či 40-percentnú daň na príjem vyšší ako 60 tisíc eur (pred tým bola hranica 75 tisíc eur).

Lídri okrem toho prisľúbili pomoc v prípade, že bude ohrozená finančná stabilita eurozóny ako celku. Formu podpory nešpecifikovali, čo sklamalo trhy.

Prezident Európskej centrálnej banky Jean-Claude Trichet počas svojho vystúpenia vo francúzskej televízii včera vyzval Grécko, aby prijalo viac opatrení potrebných na posilnenie dôveryhodnosti svojho úsporného plán.

Grécko chce akékoľvek ďalšie rozhodnutie o dodatočných opatreniach odložiť na polovicu marca, kedy zástupcovia Európskej únie, Európskej centrálnej banky a Medzinárodného menového fondy zverejnia výsledky inšpekcie gréckeho programu na obmedzenie deficitu rozpočtu.

„Kľúčovým posolstvom lídrov je, že Gréci musia urobiť to, čo je potrebné. Ak tak učinia, nebudú treba žiadne ďalšie opatrenia,“ cituje Reuters zdroj blízky Euroskupine. „Pokiaľ tak neurobia, budeme svedkom koordinovaného postupu, ktorý však nikto doteraz nešpecifikoval,“ dodal.

Viaceré zdroje agentúry tvrdia, že ministri o konkrétnych opatreniach dnes hovoriť nebudú. „Ministri sa vždy vyhýbajú predčasným definíciám. Keď nastane problém, sadnú si, a riešenie „zbúchajú“ za 30 minút,“ píše Reuters.

Jean-Claude Juncker pre nemecký Sueddeutsche Zeitung uviedol, že majú dostupné nástroje, potrebné na zakročenie, no odmietol čokoľvek konkretizovať.

Očakáva sa, že ministri financií zintenzívnia disciplinárnu procedúru voči Aténami za prekročenie deficitu. Ak v najbližších mesiacoch neurobia odporúčané kroky, budú ich pokutovať. Diplomatické kruhy očakávajú, že väčší tlak budú vyvíjať na to, aby Grécko pokročilo v znižovaní deficitu, ako na prípravu reakcie v prípade kolapsu krajiny.

Plán úspor sa však stretol s nepochopením odborov a neupokojil ani investorov. Záchvevy na trhu sa preniesli aj na ďalšie problémové krajiny – Španielsko a Portugalsko, ktoré si musia požičiavať drahšie.

Gréckej záchrane nie sú naklonené ani prieskumy verejnej mienky. Podľa výsledkov, ktoré zverejnil nemecký Bild, viac ako polovica Nemcov je za vylúčenie krajiny z eurozóny a viac ako dve tretiny sú proti poskytnutiu finančnej pomoci.

(EurActiv/Reuters)