Na vyplnenie finančnej medzery v Grécku majú viac prispieť fajčiari

Zdroj: TASR, AP Photo/Victor R. Caivano

Pacienti v Grécku zarábajúci viac ako 11 tisíc eur ročne mali od začiatku roka za každú návštevu verejnej nemocnice zaplatiť 25 eur. Opatrenie bolo zavedené ako alternatívny zdroj vlády, ktorá sa úpenlivo snaží pokryť finančnú medzeru v rokoch 2014 – 2015 a vyhnúť sa tretiemu záchrannému balíku. Podľa odhadov Medzinárodného menového fondu bude Aténam chýbať 11 miliárd eur.

Minister zdravotníctva Adonis Georgiadis sa však za nemocničný poplatok dostal pod paľbu kritiky nielen opozičných strán v gréckom parlamente, ale aj koaličnej strany PASOK, napriek tomu, že opatrenie avizovali už pred mesiacmi.

Grécke média okrem toho minulý týždeň informovali o smrti nepoisteného pacienta, chorého na rakovinu, ktorý nedokázal nájsť nemocnicu, ktorá by ho liečila zadarmo. Minister vyhlásil, že nebol dôvod na to, aby ho neliečili a že prípad bol zneužitý z politických dôvodov.

V utorok však nakoniec pripustil, že od opatrenia možno odstúpiť v prípade, že sa nájde iné, ktoré bude schopné splniť vládne ciele.

Ako uvádza grécky denník Kathimerini, by teda na zacelenie medzery mali viac prispieť fajčiari, pričom cena tabakových produktov stúpne o 5 eurocentov. To by malo vyniesť dodatočných 40 miliónov eur ročne.

Nové zvýšenie cien tabakových výrobkov kritizujú zástupcovia priemyslu. „Ide o najhorší možný vývoj pre odvetvie, keďže rozhodnutie bude viesť k zvýšeniu nezákonného obchodu s tabakovými výrobkami,“ poukázal Nikos Nechamas, predseda gréckej Asociácie európskych tabakových spoločností.

Grécky systém zdravotnej starostlivosti je pod obrovským tlakom už od začiatku globálnej finančnej krízy v roku 2007. V novembri súkromné kliniky pohrozili, že nebudú ošetrovať pacientov poistených v hlavnej poisťovni EOPYY. Tvrdia, že im dlží 800 miliónov eur.

Podľa odhadov v Grécku poistenie nemá šesť miliónov ľudí a teda ani prístup k lekárskej starostlivosti.

Od stredy zároveň platí ďalšie úsporné opatrenie. Gréci poistení v EOPYY budú za každý predpis doplácať euro. Nebude to však platiť pre dlhodobo chorých.