Nad írskym rozpočtom visia otázniky

Zdroj: TASR/AP Photo/Peter Morrison

Úsporný štvorročný plán írskeho premiéra Briana Cowena, ktorý má znížiť najvyšší rozpočtový deficit v Únii, nepresvedčil ani investorov, ani neutíšil obavy, že problémy krajiny vtiahnu celú eurozónu späť do krízy.

Úspory vo výške 15 miliárd eur a zvyšovanie daní by mali byť základom asi 85-miliardového záchranného balíka od EÚ a MMF. Avšak opatrenia, vrátane zníženia minimálnej mzdy a straty tisícok pracovných miest, je predzvesťou porážky Cowenovej strany Fianna Fail vo voľbách o obsadení voľného parlamentného kresla, ktoré dnes prebehnú v severovýchodnom okrese Donegal.

Poraziť by ju mala menšia Sinn Fein. Dôsledkom toho by sa Cowenova väčšina zmenšila na dva hlasy. Rastie tak hrozba, že rozpočet na rok 2011, ktorý je kľúčový pre pomoc z EÚ a MMF a tiež prvým krokom štvrročného úsporného plánu, parlamentom neprejde.

Kríza v Írsku by tak mohla nabrať ešte väčšie rozmery. Stredopravá Fine Gael a ľavá Labour nepovedali, že sa zdržia a ich odmietanie prispieť k národnému konsenzu tak vyvolali ešte viac otáznikov o fiškálnej budúcnosti krajiny.

Neočakáva sa, že Cowenova vláda zotrvá dlhšie ako do prvého štvrťroku 2011. Fine Gael a Labour by mali následne sformovať koalíciu a predložiť svoje návrhy, ako dostať rozpočet do roku 2014 pod kontrolu.

Aj keby sa vylúčila politická neistota okolo plánu na rok 2011, investori sú skeptickí pokiaľ ide o rozpočtové ciele. Ratingová agentúra Standard & Poor’s tvrdí, že odhady rastu sú príliš optimistické.

Portugalsko, Španielsko

Eurozóna dúfa, že sa írsky a grécky scenár nezopakuje v prípade Portugalska a Španielska. Podľa prieskumu agentúry Reuters 34 z 50 oslovených analytikov verí, že Portugalsko bude nútené nasledovať príklad Írska a požiadať o pomoc. V prípade Španielska tak povedali len 4 z 50.

Španieli totiž majú schválený rozpočet na budúci rok a dlh na úrovni 60 %, kým Íri 100 % a Gréci 145 %. Avšak nemecký návrh na to, aby väčšiu zodpovednosť za záchranu znášal súkromný sektor, vyvolal nevôľu trhu a španielske náklady na úvery sa zvýšili. Španielsko vyzvalo Nemecko, aby prestalo presadzovať vytvorenie stáleho protikrízového mechanizmu.

Rokovania o pomoci Írsku stále prebiehajú. Krajina potrebuje stabilizovať v prvom rade bankový sektor. Časť balíka by mali najprv napumpovať do bánk a druhú časť budú držať ako rezervu pre prípad núdze. O definitívnej verzii pomoci by sa mali dohodnúť cez víkend.

(EurActiv/Reuters)

Pozície:

Podľa slovenského ministra financií Ivana Mikloša existuje reálne riziko, že sa eurozóna rozpadne alebo prestane vplyvom dlhovej krízy na jej periférii poriadne fungovať. Jeho komentár je v jednej línii s vyhlásením nemeckej kancelárky Angely Merkelovej, ktorá v utorok uviedla, že euro je vo výnimočne vážnej situácii.

Mikloš vystúpil počas diskusie o januárovom rozšírení eurozóny o Estónsko na univerzitnej pôde v Prahe. „Napriek súčasným podmienkam, ktoré sú veľmi tvrdé, veľmi komplikované a aj napriek riziku rozpadu eurozóny, alebo riziku jej veľmi problematického fungovania, je veľmi reálne, aj napriek tomu všetkému, že Estónsko sa od januára stane novým členom,“ uzavrel.