Nemci a Briti majú nezhody pre zdaňovanie bánk

Nemecký vládny kabinet by mal o pláne na zavedenie bankového poplatku rozhodnúť dnes, banky sa však obávajú, že budú čeliť dvojnásobnému zdaňovaniu, raz doma a raz vo Veľkej Británii, kde v súčasnosti chystajú podobný plán. Na nadchádzajúcom stretnutí ministrov financií EÚ 6. a 7. septembra v Bruseli bude podľa diplomatických potrebné vyriešiť aj túto záležitosť.

Jörg Asmussen, štátny tajomník spolkového ministerstva financií, opakovane poslal list svojim rezortným kolegom v Spojenom kráľovstve, v ktorom varoval, že pre nemecké banky by plány oboch krajín mohli znamenať dvojitý úder. Informoval o tom britský denník Financial Times.

Nemecký návrh sa totiž vzťahuje len na banky so sídlom v Spolkovej republike. Britský plán sa chce zamerať aj na zahraničné finančné inštitúcie operujúce v Spojenom kráľovstve. Nemenovaný diplomat pre EurActiv povedal, že Asmussenova korešpondencia mala len informatívny charakter pre krajiny, ktoré majú pokročilejšie plány týkajúce sa bankového poplatku.

Zdaňovanie bánk je horúcou témou v Británii aj Nemecku už od summitu skupiny G20, kde sa krajiny neúspešne snažili dosiahnuť multilaterálnu dohodu o spôsobe, akým banky splatia svoju záchranu.

Komisár pre vnútorný trh Michel Barnier tiež podporuje poplatok na celoeurópskej úrovni. Vyzbierané prostriedky by podľa neho mali vytvoriť fond, špeciálne určený pre prípadný krach bánk v budúcnosti. Tento variant a tiež daň z finančných transakcií budú prediskutované počas septembrového stretnutia ministrov financií.