Nemecká honba na daňových neplatičov

Pozadie:

Škandál daňových únikov v Nemecku vypukol minulý týždeň, keď polícia prehľadala dom generálneho riaditeľa Deutsche Post Klausa Zumwinkela. Po obvinení z daňového úniku približne milión eúr odstúpil z funkcie.

Správny súd v Bochume následne vydal takmer 1000 rozhodnutí o prehliadkach domov a firiem asi 700 osôb, ktoré sú tiež podozrivé z daňových únikov vo výške 3,4 miliardy eúr. Všetky daňové machinácie sa zbiehajú do jedného miesta – daňového raja – Lichtenštajnska. S tvrdou kritikou na adresu kniežactva prišla aj Organizácia pre spoluprácu a bezpečnosť v Európe (OECD).

Otázky:

Nemecké ministerstvo financií potvrdilo, že v daňovej afére je podozrivých veľa „známych ľudí, ktorí patria do manažérskej štruktúry krajiny.“ Bývalý šéf nemeckej pošty bol iba prvá obeť nevôle platiť dane. Nemecká polícia prehľadáva stovky domov a úradov najmä vo Frankfurte, Mníchove a Hamburgu. Doteraz „navštívila“ mníchovskú pobočku Dresdner Bank, súkromné investičné banky Bankhaus Metzler a Hauck & Aufhaeuser.

Nemecká kontrarozviedka zaplatila 4,2 mil. eúr za informácie, že vysokopostavení manažéri v krajine si „ulievajú“ milióny eúr do Lichtenštajnských bánk, čím sa úspešne vyhýbajú daňovým povinnostiam v  Nemecku. Ministerstvo hospodárstva ich vyzvalo na „sociálnu zodpovednosť“ voči nemeckej spoločnosti.

Lichtenštajnsko je daňový raj známy svojou diskrétnosťou. Prepuknutím nemeckého škandálu jeho reputácia vážne utrpela. Lichtenštajnská banka LGT sa ospravedlnila zákazníkom za únik informácií, ktoré boli ukradnuté ešte v roku 2002 a následne sa dostali do rúk nemeckej kontrarozviedky.

Kniežactvo stále odmieta podpísať s EÚ dohodu o boji proti finančným podvodom a prísne dodržiava maximálne bankové tajomstvo. Lichtenštajnský predseda vlády Otmar Hasler je na návšteve Berlína, kde sa ho kancelárka Angela Merkelová snaží presvedčiť k väčšej spolupráci pri odhaľovaní finančnej kriminality. Diplomatické zdroje však hovoria o minimálnej šanci na úspech.

Podľa OECD je takéto správanie „pozostatkom minulosti“ a „nemá žiadne miesto vo vzťahoch medzi demokratickými spoločnosťami,“ uvádza sa v jej oficiálnom stanovisku k celej afére. Lichtenštajnsko spolu s Andorou a Monakom označila za posledné daňové raje, ktoré kryjú nelegálne daňové úniky.

Daňový škandál najvyšších elít pobúril nemeckú verejnosť a mohol by ovplyvniť aj výsledky nedeľných regionálnych volieb v Hamburgu: „Obávam sa, že toto povedie k väčšiemu príklonu voličov doľava,“ vyhlásil Reinhold Wurth, majiteľ najväčšej spoločnosti na výrobu skrutiek na svete Wurth.

Nemecko chce požiadať Európsku úniu, aby začala viac tlačiť na daňové raje typu Lichtenštajnska a vyžadovať od nich väčšiu transparentnosť.

Pozície:

Ronald Pofalla, generálny tajomník nemecký kresťanských demokratov: „Nezodpovedné správanie top-manažérov poškodilo dôveru v sociálno-trhovú ekonomiku Nemecka.“

Michael Glos, nemecký  minister hospodárstva: „Nemeckí manažéri si musia byť vedomí svojej povinnosti voči spoločnosti a byť príkladom v správaní sa. Inak sa stane naše sociálno-trhové hospodárstvo nedôveryhodným,“ uviedol pre denník Bild am Sonntag.

Angel Gurría, generálny tajomník OECD: V oficiálnom stanovisku organizácie vyhlásil, že napriek snahám krajín OECD bojovať proti daňovým únikom, stále existujú štáty, ktoré „odmietajú spolupracovať, zdieľať informácie a spĺňať medzinárodné štandardy transparentnosti,“ čím vytvárajú pôdu pre nelegálne daňové úniky. Dodal, že pokiaľ budú existovať takéto daňové raje, nezmizne ani pokušenie občanov iných štátov vyhýbať sa daňovým povinnostiam.