Nemeckí sociálni demokrati predložili vlastný plán pre rast

Autor: renjith krishnan, Freedigitalphotos.net

Lídri sociálnych demokratov (SPD) Sigmar Gabriel, Frank-Walter Steinmeier a Peer Steinbruck včera pri príležitosti prvej návštevy nového francúzskeho prezidenta Françoisa Hollandea v Nemecku zverejnili päťstranový manifest, v ktorom uvádzajú svoju víziu rastu Európy.

„Svoj program sme vytvorili v úzkej spolupráci s francúzskymi socialistami,“ uviedol Gabriel. Ich hlavnou správou však je – ruky preč od fiškálnej zmluvy. Nemeckí sociálni demokrati totiž chcú ísť cestou stimulov a investícií, ktoré sa však neodrazia na dlhu krajín.

„Nechceme ísť späť cestou dlhov. Toho sa musíme zbaviť. Ide o lekciu, ktorú by sme si mali vziať z európskej krízy. Navrhujeme doplniť rigorózne fiškálne iniciatívy o rast. Ten však treba financovať,“ vyhlásil Steinmeier.

Dramatická sociálna situácia v niektorých krajinách je podľa sociálnych demokratov hrozbou pre základy európskej integrácie. Preto chcú presadiť program zameraný na boj proti nezamestnanosti mladých, ktorý by sa financoval z nevyužitých zdrojov Európskeho sociálneho fondu.

Hlavným zameraním nemeckého programu je vytvorenie európskeho investičného fondu. Tento nástroj s objemom 80 miliárd eur z rôznych zdrojov, by EÚ umožnil rýchlo investovať do cielených projektov v krajinách zmietajúcich sa v kríze.

Okrem toho sú predstavitelia SPD za posilnenie úverovej schopnosti Európskej investičnej banky (EIB). Túto myšlienku obhajuje aj François Hollande. Po chvíli ticha, toto opatrenie podporila aj vláda Angely Merkelovej.

Posilnením EIB o 10 miliárd eur by sa pákovaním mohlo získať až 80 miliárd eur na investície do hospodárskej obnovy v Európe.

Na zozname návrhov figurujú aj projektové dlhopisy. „Veríme, že spolu s francúzskymi priateľmi dokážeme prekonať odpor voči projektovým bondom,“ uviedol Steinmeier.  

Ako pre francúzsky EurActiv prezradil európsky diplomat nemecká vláda už nebude brániť prvej fáze ich prijatia. Európska komisia svoj návrh predstavila v októbri 2011 a čoskoro ju podľa zdroja prijme Rada.

Zdrojom na podporu rastu a zamestnanosti by podľa SPD mohlo byť aj zavedenie dane z finančných transakcií, čo podporuje aj francúzsky prezident. Pre odpor Veľkej Británie voči plošnému zavedeniu dane sociálni demokrati navrhujú posilnenú spoluprácu.

Dolná komora nemeckého parlamentu Bundestag bude o fiškálnej zmluve hlasovať budúci piatok (25. mája 2012).