Daňoví podvodníci sa v Nemecku hlásia úradom sami

Foto: Stuart Miles, Zdroj: FreeDigitalPhotos.net

Uvedený počet je vyšší než počet ľudí, ktorí sa priznali k daňovým únikom celkovo za roky 2011 a 2012. Informovali o tom noviny Welt am Sonntag.

Vlna priznaní začala v roku 2010. Odvtedy Nemecko získalo na daniach a pokutách 4,3 miliárd eur od takmer 83-tisíc ľudí.

Daňoví poplatníci, ktorí sa k daňovým únikom priznajú skôr ako sa začne vyšetrovanie, sa totiž môžu vyhnúť vyšetrovaniu v prípade, že dane doplatia a zaplatia ako trest úroky.

Hoenessa súd odsúdil na 3,5 roka za daňové úniky v objeme 27 miliónov eur.

Prísnejšie tresty od budúceho roku

Trestná nestíhateľnosť bude stáť nemeckých daňových podvodníkov, ktorí sa úradom prihlásia, od budúceho roka viac. Informoval o tom nemecký mesačník Manager Magazin.

Daňoví hriešnici, ktorí svoj priestupok sami oznámia úradom, už nebudú platiť za daňový únik nad 50-tisíc eur len pokutu 5 % a 6-% ročný úrok z neodvedenej sumy, ale podstatne viac.

Od budúceho roka má vzrásť pokuta za daňový únik nad 25-tisíc eur na 10 % jeho výšky, nad 100-tisíc bude sankcia 15 % a nad milión eur až 20 %. Okrem toho sa premlčacia lehota na daňové úniky predlžuje z piatich na 10 rokov. Samozrejme, podvodník zaplatí aj príslušnú daň.

Predstavitelia spolkových krajín okrem toho schválili povinnosť pre daňových podvodníkov, že najmenej 10 rokov budú musieť predkladať úradom informácie o všetkých svojich príjmoch.

(EurActiv/TASR/Reuters)