Nemecko diktuje podmienky pomoci Grécku

Zdroj: TASR/AP Photo/Virginia Mayo

Grécka vláda už ohlásila miliardové úsporné opatrenia, ktoré zahŕňajú zvyšovanie daní a škrtanie platov vo verejnej správe, no v súčasnosti s EÚ a Medzinárodným menovým fondom (MMF) rokuje o ďalších krokoch.

„Faktom je, že ani EÚ ani nemecká vláda zatiaľ [o poskytnutí pomoci] nerozhodli, znamená to, že reakcia môže byť pozitívna, ale aj negatívna,“ upozornil Schäuble v nedeľnom vydaní časopisu Bild.

„Úplne to záleží na tom, či Grécko bude aj v najbližších rokoch pokračovať v dodržiavaní kurzu prísnych úspor. Jasne som to vysvetlil aj gréckemu ministrovi financií.“ Podobné stanovisko zaujal aj nemecký minister zahraničných vecí Guido Westerwelle, ktorý vyzval Grékov, aby zverejnili plán rozpočtovej konsolidácie a tak presvedčili štáty, aby im pomohli.

„Ešte stále sa musíme dohodnúť na tom, či Grécko nakoniec pomoc aj dostane. Nevypíšeme im bianko šek,“ uviedol v televíznom rozhovore.

Gréci formálne požiadali o pomoc

Vplyvom tlaku na finančných trhoch, Grécko v piatok oficiálne požiadalo o aktivovanie záchranných úverov v hodnote 45 miliárd eur. Pomoc a stretla s tvrdým odporom v Nemecku. Kancelárka Angela Merkelová, ktorá začiatkom mája čelí kľúčovým regionálnym voľbám, zdôrazňuje, že Atény pomoc dostanú, pokiaľ príjmu ďalšie opatrenia na zníženie rozpočtového deficitu. Podľa opravených údajov by mal za minulý rok dosiahnuť až 13,6 % HDP.

Podľa nemeckého ministra financií sa Grécko nevyhne tvrdým reštrukturalizáciám, pokiaľ chce, aby Nemecko pozitívne reagovalo na grécku žiadosť o pomoc. Na druhej strane zdôraznil, že jeho krajina je pripravená Aténam pomôcť, aby sa zaistila stabilita eura. „Bránime stabilitu eura, pretože je pre Nemecko výhodne minimálne tak ako pre ostatných. Pomoc Grécku nie je mrhaním peňazí daňových poplatníkov, ale ide o krok založený na fundamentálnych nemeckých záujmoch.“

Grécko očakáva, že pomoc príde včas

Grécky minister financií Jorgos Papaconstantinou včera na nemecké výzvy odpovedal vyhlásením, že Grécko už implementuje prísne opatrenia a záchrana bude sprevádzať prísne podmienky. Cez víkend sa zúčastnil rokovaní s Medzinárodným menovým fondom a európskymi partnermi. Podľa jeho slov všetko prebehlo v poriadku a je si istý, že Grécko si zaistí pomoc včas, aby dokázalo pokryť dlhy splatné 19. mája 2010.

Francúzska ministerka hospodárstva Christine Lagardová sľúbila, že Grécko sa bude zodpovedať za neadekvátnu hospodársku politiku, ktorá spôsobila, že deficit krajiny je na úrovní 13,6 % HDP a dlhy dosiahli 115 % produkcie.

O záchranných úveroch povedala, že ide o „kokteil nesmiernej zhovievavosti a obrovskej prísnosti". Pre týždenník Journal de Dimanche uviedla, že partneri Grécka budú pozorne monitorovať celý proces a pritlačia, pokiaľ Atény nebudú plniť svoje záväzky.

Nemecko a Francúzsko ako najväčšie ekonomiky 16-člennej eurozóny budú musieť poskytnúť približne polovicu celého záchranného balíka.

Nepokoje v Aténach

Veľkým rizikom pre grécke hospodárske plány je odpor verejnosti voči ďalšiemu šetreniu. Grécka polícia v piatok zasiahla proti spontánnemu protestu proti škrtom v rozpočte slzným plynom.

V sobotu zverejnili najnovší prieskum verejnej mienky podľa ktorého dve tretiny Grékov veria, že vláda premiéra Jorgosa Papandreoua buď príliš pomaly reagovala, alebo nedokázala zvládať ekonomiku na pozadí prehlbujúcej sa fiškálnej krízy krajiny.

Podľa stredo-ľavého periodika Eleftherotypia premiérovu vládu straší vidina Maďarska. Moc tam preberá stredo-pravý Fidesz, verejnosť tiež nesúhlasí s prísnymi úsporami, ktoré boli podmienkou pomoci z MMF.