Nemecko nechce v Schengene daňový raj

„Dôležitý krok k integrácii a spolupráci vo fiškálnych otázkach.“ Takto označil lichtenštajnský premiér Otmar Hasler pre agentúru AFP podpis schengenského protokolu, na základe ktorého sa kniežactvo stane súčasťou európskej zóny bez hraníc.

Podpis protokolu znamená, že Lichtenštajnsko bude nútené spolupracovať s krajinami EÚ v prípadoch vyšetrovania trestných činov, teda aj daňových podvodov, neprinúti ho to však zmeniť svoje finančné zákony. 

Nemecko obviňuje Lischtenštajnsko z toho, že je ho laxné finančné zákony  nahrávajú neplatičom daní. Prístupový protokol Lichtenštajnska musí ešte schváliť všetkých 27 členských štátov. Berlín pravdepodobne využije tento fakt ako páku na to, aby prinútil urobiť vládu vo Vaduze zmeny vo svojom finančnom systéme, ktorý kryje ukladanie nezdanených peňazí. (Proti samotnému podpisu prístupového protokolu nevznieslo Nemecko na Rade EÚ žiadne námietky.)

Keď sa nemeckého ministra vnútra Wolfganaga Schäubleho pýtali, či budú blokovať ratifikáciu vstupu Lichtenštajnska do Schengenu povedal, že protokol ratikovať chcú, no „najprv musia byť viditeľné výsledky rokovaní o boji proti daňovým podvodom“.

Angela Merkelová, nemecká kancelárka, Haslerovi naznačila, že nemecký Bundestag môže mať problémy schváliť vstup kniežactva do Schengenu, ak nevnesie do svojho bankového sektoru transparentnosť.

Informácie o daňových únikoch z Lichtenštajnska sú zaujímavé aj pre mnoho ďalších členských krajín z EÚ a záujemci sa hlásia aj z ďalších dvoch kontinentov – USA a Austrálie. Nemecko chce využiť svoj vplyv v EÚ a bude sa snažiť o riešenie problému na európskej úrovni, najbližšie na stretnutí ministrov financií, 5. marca. Ak s výsledkom Nemecko nebude spokojné je pripravené prijať opatrenia na domácej úrovni. Napríklad zdaniť všetky peniaze, ktoré poputujú do Lichtenštajnska.

Podľa Haslera sa Lichtenštajnsko snaží s Európskou úniou dospieť k dohode o stopovaní daňových podvodov. Tá by však podľa jeho slov mala byť „rozumná“. Ekonomika 35 tisícového štátneho útvaru medzi Švajčiarskom a Rakúskom značne závisí od rozvinutého bankového sektoru.

Problém s daňovými únikmi by nemal brániť vstupu alpskej kraijny do Schengenu, myslí si komisár pre spravodlivosť Franco Frattini. „Je veľmi dôležité dostať Lichtenštajnsko do schengenského priestoru, nie je možné mať v strede Európy akúsi enklávu“, povedal pred podpisom Frattini.

Ak by aj s ratifikáciou vstupu Lichtenštajnska išlo všetko hladko, presný dátum zatiaľ nie je známy. Malo by to však byť spolu so Švajčiarskom, ktorého vstup sa očakáva koncom októbra alebo začiatkom novembra 2008.