Nemecký opozičný líder obvinil švajčiarske banky z organizovaného zločinu

Zdroj: TASR

Nemecko sa už mesiace snaží ratifikovať dohodu so Švajčiarskom zameranú na daňové úniky. Sociálni demokrati ju však v parlamente blokujú.

Zmluva by Bern zaviazala k vyberaniu daní a pokút za nepriznaný majetok na účtoch Nemcov vo švajčiarskych bankách, ktoré by následne posielal do Nemecka. Nemuselo by však priznať identitu klientov a povestné bankové tajomstvo by ostalo nedotknuté.

V súvislosti s dohodou však došlo k viacerým kauzám, čo viedli k napätiu medzi krajinami. Švajčiarsko v apríli vydalo zatykač na troch nemeckých daňových inšpektorov, ktorí kúpili CD nosiče s bankovými údajmi Nemcov vyhýbajúcich sa plateniu daní. Obvinilo ich z priemyselnej špionáže (EurActiv, 03/04/2012).

Vyhlásenia opozičného lídra počas rozhlasového rozhovoru pre Deutschlandfunk tak vzťahy oboch krajín môžu ešte viac skomplikovať. Praktiky švajčiarskych bánk totiž otvorene prirovnal k organizovanému zločinu. „Je to závažný trestný čin. Hovoríme o organizovanom zločine, vo švajčiarskych bankách operujúcich v Nemecku,“ vyhlásil Gabriel.

Líder SPD chce práve na kritike bánk postaviť svoju budúcoročnú predvolebnú kampaň, v ktorej bude súperiť s Angelou Merkelovou. Chce presadiť, aby sa za vyhýbanie plateniu daní uvaľoval trest odňatia slobody na 10 rokov.

Švajčiarska banková asociácia sa však bráni. Podľa jej hovorcu Thomasa Suttera jeho vyhlásenia nie sú založené na faktoch. „Ak sú určití sociálno-demokratickí politici pripravení vzniesť takéto obvinenie, malo by vychádzať z faktov.“

Nie

Sociálni demokrati tvrdia, že zmluvu v súčasnej podobe cez hornú komoru parlamentu Bundesrat nepustia. Švajčiarska vláda však trvá na tom, že dohoda sa už nedá prerokovať.

Gabriel Merkelovej kabinetu vyčíta, že nevytvoril úrad žalobcu špeciálne zameraného na daňové úniky a pri vyjednávaniach nebol taký tvrdý ako Spojené štáty.

„Nemecká kancelárka a vláda si presvedčení, že táto daňová dohoda je vhodným spôsobom ako uspokojivo vyriešiť túto zložitú záležitosť medzi oboma krajinami, či už ide o minulosť alebo budúcnosť,“ uviedol hovorca nemeckej vlády Steffen Seibert.

Podľa odhadov majú Nemci na švajčiarskych účtoch 150 miliárd eur. Kabinet teda môže od nich vybrať vysoké sumy. Bez podpory SPD v hornej komore parlamentu to však nepôjde.

(EurActiv/Reuters)