Nemeckým farmárom sľúbili daňové prázdniny

Pozadie:

V novembri 2007 Európska komisia prezentovala svoje návrhy na reformu Spoločnej poľnohospodárskej politiky (SPP), známu aj ako „SPP zdravotná prehliadka“.

Európska exekutíva navrhla postupné zvyšovanie kvót na výrobu mlieka, až po ich zrušenie 31. marca 2015. Podľa dohody z decembra 2008 sa kvóty majú zvyšovať v období 2009 – 2013 každý rok o 1 %, kým nedosiahnu 5 %.
Slovensko lobuje za zníženie mliečnych kvót.

Mliekari však v súčasnosti čelia prudkému poklesu na medzinárodnom trhu. „Po období rekordných cien mlieka a mliečnych výrobkov, sa európski výrobcovia musia teraz pasovať so slabými a nestabilnými trhmi, a hlavne prudkým poklesom v cenách mliečnych produktov vo svete,“ vyhlásili ministri na stretnutí 23. marca 2009.

Slovenský minister pôdohospodárstva Stanislav Becík v marci požiadal eurokomisárku Fisher Boel o hĺbkovú analýzu situácie na trhu s mliekom v EÚ a jej predloženie spolu s návrhmi opatrení na riešenie tejto krízovej situácie, na Radu ministrov.

Na Slovensku sa tiež uvažuje o znížení DPH na mlieko. Vláda sa zatiaľ týmto návrhom nezaoberala, do budúcnosti to však nevylúčila.

Otázky:

Francúzsko, Rakúsko a Nemecko včera (25. mája 2009) predložilo niekoľko žiadostí, ktoré sa týkali najmä intenzívnejšej pomoci európskemu mliekarenskému sektoru. Tieto krajiny tvrdia, že ich výrobcov tvrdo zasiahol stav trhov a preto chcú podporiť príjem farmárov. Mliekarenskí producenti v niekoľkých krajinách EÚ protestovali proti nízkym cenám mlieka a žiadali vlády o pomoc.

Okolo 800 farmárov najmä z Francúzska a Nemecka včera  demonštrovalo pred budovou Komisie v Bruseli tesne pred stretnutím ministrov poľnohospodárstva. Protestujúci, ktorí blokovali cesty traktormi a sprevádzala ich aj živá krava, kričali: „Spravodlivé ceny mlieka“.

„Beriem vážne problémy nášho mliekarenského sektora, ktorý sa nachádza v bezprecedentne vážnej situácii pre extrémne nízke ceny,“ povedala komisárka zodpovedná za poľnohospodárstvo Mariann Fischer Boel počas tlačovej konferencie po zasadnutí Rady ministrov.

„Bola som tam a hovorila som s nimi (demonštrantami). Nebojím sa, aj keď som mala pocit, že niektorí z nich určite nepili len mlieko,“ upozornila komisárka na „podgurážený“ stav protestujúcich.

V Berlíne sa zišlo okolo 6,500 farmárov z celej krajiny, ktorí sú nespokojní s cenami mlieka a pohonných hmôt. Po celom Francúzsku približne 12 tisíc nespokojných roľníkov blokovalo 81 mliekarní.

Komisárka ministrom povedala, že navrhne, aby všetci oprávnení farmári – nielen produkujúci mlieko – dostali väčšinu dotácií o dva mesiace skôr ako obyčajne. „Mali by sme umožniť, aby členské štáty mohli od 16. októbra vyplácať priame platby, aby sme zmiernili ťažkú situáciu, ktorej čelia roľníci,“ vysvetlila.  

Nemci sľúbili daňové prázdniny

Na národnej úrovni sa najviac pohlo Nemecko. Vláda roľníkom sľúbila daňové prázdniny, aby sa dokázali vysporiadať s padajúcimi cenami potravín. Okrem toho len štyri mesiace pred voľbami koalícia sľúbila zníženie daní z motorovej nafty. Úľavy by mali trvať dva roky a štát budú stáť 525 miliónov eur.

Pozície

Podľa slovenského europoslanca Petra Baca utlmovaním výroby mlieka v nových členských štátoch Európska komisia vytvára priestor na trhu pre mlieko od farmárov zo starých členských štátov.                                     

Zo systémového hľadiska situácia podľa poslanca Baca potvrdzuje „to, proti čomu sústavne v Európskom parlamente bojujem a to je neoliberalizmus presadzovaný aj do organizácie trhu potravín.“

Navrhuje použiť neštandardný nástroj – minimálnu nákupnú cenu na obmedzené obdobie – ako "adekvátnu reakciu na neštandardnú situáciu".