Novinára za zverejnenie zoznamu Grékov so švajčiarskymi kontami čaká súd

Polícia editora magazínu Hot Doc Kostasa Vaxevanisa zatkla cez víkend a teraz ho čaká súd. Vypočúvanie pôvodne malo prebehnúť už včera, ale nakoniec ho odročili na štvrtok. Novinár čelí právnym dôsledkom za to, že nechal zverejniť mená presne 2059 gréckych občanov s bankovými účtami vo švajčiarskych bankách.

Zoznam na kompaktnom disku však dostal ešte v roku 2010 minister hospodárstva Jorgos Papakonstantinou od vtedajšej rezortnej kolegyne Christine Lagardeovej, ktorá v súčasnosti stojí na čele Medzinárodného menového fondu, ktorý patrí medzi hlavných veriteľov krajiny. Svoju úlohu zohrali aj tajné služby na oboch stranách.

„Lagardeovej zoznam“ zverejnil denník Ta Nea, ktorý mu venoval desať strán. Voči periodiku zatiaľ neboli vyvodené právne kroky. Ak však Vaxevanisa usvedčia, môže vo väzení stráviť dva roky za porušenie zákonov o ochrane osobných údajov.

Zoznam pritom neobsahuje žiadne konkrétne sumy uložené v bankách, ani ich pôvod. Týka sa časového obdobia 1990 – 2007. Nikto zo zoznamu nebol zatiaľ obvinený z daňových únikov.

Švajčiarske orgány na zverejnené údaje nereagovali. Podľa nemenovaného zdroja však švajčiarske banky už všetky dotknuté účty zatvorili, preto grécke úrady nemajú šancu overiť akékoľvek informácie uvedené na zozname.

Daňové úniky pritom patria medzi hlavné problémy zadlženého Grécka. Záležitosť opäť vyvolala vlnu rozhorčenia na domácej scéne.

O existencii disku sa totiž v Grécku celý čas vie, len sa nedal vypátrať človek, ktorý ho mal v rukách. Papakonstantinou počas vypočutia v gréckom parlamente vyhlásil, že ho dal jednému zo svojich asistentov. Odmietol však uviesť jeho meno. Dodal, že nemá jeho kópiu a ani celý čas nevedel, kde bol originál.

Kópiu disku však vraj údajne dostal do rúk aj šéf agentúry, ktorá sa zaoberá závažnými ekonomickými zločinmi, vrátane daňových únikov. V parlamente poslancom povedal, že o ňom informoval Papakonstantinouovho nástupcu Evangelosa Venizelosa, súčasného predsedu socialistickej strany PASOK. Dokonca mu podľa jeho slov poskytol aj kópiu disku. Venizelos ju nakoniec aj pod nátlakom médií parlamentu odovzdal.

V prípade je síce veľa nejasností, isté však je, že nikto nevyšetril, či boli spáchané daňové zločiny. O pomoc nebola požiadaná ani švajčiarska strana. Žiaden z menovaných na zozname nemusel doteraz dokazovať pôvod prostriedkov na účte v Ženeve.