Obama v Bruseli obhajoval obchodnú dohodu

FOTO TASR/AP/Charles Dharapak

„Celú moju politickú kariéru a tiež ako prezident som bojoval za posilnenie ochrany spotrebiteľov. Nemám v úmysle podpísať legislatívu, ktorá by ochranu spotrebiteľov oslabila,“ uviedol prezident Obama. Práve naopak, zlepší štandardy na oboch stranách Atlantiku.

Rokovania o dohode medzi EÚ a USA sa začali pred 8 mesiacmi s cieľom  vytvoriť najväčšiu svetovú zónu voľného obchodu. EÚ pritom odhaduje, že dohoda môže pre obe strany znamenať ekonomický prínos vo výške 119 miliárd eur ročne.

Podľa predsedu Komisie José Manuela Barrosa bude TTIP znamenať viac rovnováhy medzi oboma partnermi a prínos okolo dvoch miliárd eur denne, čiže silnú injekciu pre ekonomiku a nový potenciál rastu nielen pre veľké spoločnosti, ale aj pre malé a stredné podniky a tvorbu nových pracovných miest.

Rokovania medzi Bruselom a Washingtonom sa však skomplikovali po správach o tom, že americké tajné služby sledovali európskych predstaviteľov. A tiež po obvineniach, že dohoda je šitá na mieru v prospech veľkých firiem, čo malo výrazne negatívny vplyv na podporu verejnosti.  

Obama ubezpečil Európanov, že už nebude dochádzať k naštrbeniu dôvery medzi partnermi, čiže americká strana sa nedopustí zneužívania špionážnych praktík na úkor Európanov a vôbec, v oblasti elektronickej komunikácie, bude zaručená väčšia transparentnosť ako doteraz, povedal predseda Európskej rady Herman  Van Rompuy.

Počas Obamovej návštevy Bruselu európski Zelení demonštrovali pred budovou Európskeho parlamentu. Podľa nich mnoho ťažko vybojovaných práv tak bude „obetovaných na oltári voľného obchodu“.

„Táto tajne prerokúvaná dohoda môže oslabiť naše sociálne, politické a environmentálne práva,“ povedala nemecká europoslankyňa Ska Keller.

Podľa francúzskej europoslankyne Francoise Castex, ktorá opustila európskych socialistov práve kvôli rozdielnemu názoru na TTIP, by dohoda mohla ohroziť  európske štandardy v oblasti zdravia. Americké hormonálne upravované hovädzie mäso by sa mohlo objaviť s európskych obchodoch, tvrdí Castex.

Navyše by Washington prostredníctvom dohody mohol získať prístup k údajom o európskych občanoch. „Nie je to náhoda, že Amazon, Google, Facebook, Apple a Microsoft….tlačia na uzavretie dohody,“ povedala Castex.

Ako uviedol Obama, niektoré z podozrení nie sú oprávnené. „ Niektoré z nich reflektujú na staré modely obchodných dohôd, ktoré boli aktualizované,“ vysvetlil.

„Čo môžem s istotou povedať je, že vďaka obchodným vzťahom medzi Spojenými štátmi a Európou sa nám podarilo vytvoriť milióny pracovných miest na oboch stranách Atlantiku,“ dodal Obama.

Kritikov dohody požiadal, aby počkali s vyjadreniami, kým nebude náčrt dohody prezentovaný verejnosti. Času na kritiku dohody bude podľa jeho slov dosť po prezentácii jej obsahu verejnosti.

Existuje riziko, že TTIP postihne rovnaký osud ako ACTA (obchodnú dohodu proti falšovaniu), varujú však niektorí kritici. Komisia o ACTA rokovala niekoľko rokov, napokon ju však Európsky parlament neschválil, po tom, čo sa v Európe zdvihla vlna protestov. „Nepoučili sme sa z ACTA. Je tu riziko, že TTIP postihne rovnaký osud,“  povedala Monique Goyens, riaditeľka Beus – paneurópskej organizácie zastupujúcej spotrebiteľské skupiny, pre EUObserver.

Avšak najväčšiu výhradu má voči klauzule týkajúcej sa investičných sporov medzi investorom a štátom. „Hlavným problémom je, že bude veľmi jednoduché zažalovať štát ,“ povedala. Klauzula je absolútne neakceptovateľná a Parlament ju určite bude vetovať, dodala.  Najlepším riešením by podľa nej bolo túto klauzulu v dohode vynechať alebo prinajmenšom od základu zmeniť jej podmienky.

Ďalšie kolo rokovaní o TTIP by sa malo uskutočniť ešte pred letom vo Washingtone, presný termín však ešte nebol určený. Odhaduje sa, že sa ambicióznu dohodu pred rokom 2015 nepodarí uzavrieť.

(EurActiv/Reuters/TASR)