OECD rozdelila krajiny na čiernu, šedú a bielu listinu

Medzi tridsiatimi „šedými“ daňovými rajmi figuruje aj Andorra, Monako, Lichtenštajnsko, San Maríno a Gibraltár. Tieto krajiny sa pod vplyvom medzinárodného tlaku zaviazali, že obmedzia svoje zákony o daňovom tajomstve, aby sa vyhli zaradeniu na čiernu listinu daňových rajov a nespolupracujúcich jurisdikcií.

OECD na ňu nakoniec zaradila štyri krajiny – Kostariku, Malajziu, Filipíny a Uruguaj. Ako dôvod uviedla, že z ich strany nedošlo k žiadnym záväzkom, že budú spĺňať medzinárodné štandardy. Prvá reakcia prišla zo strany Uruguaja, ktorý už začal s OECD vyjednávať.

Okrem toho organizácia vytvorila aj „bielu listinu“ štyridsiatich štátov, ktoré daňové štandardy udržateľne implementovali. Medzi nimi figuruje USA, Rusko, Čína či Turecko, ale aj väčšina štátov EÚ, vrátane Slovenska.

Jednotlivé skupiny vznikli v súvislosti s minulotýždňovým summitom G20 v Lodýne na ktorom sa lídri zaviazali k prísnejšiemu postupu voči daňovým rajom. „Dohodli sme sa, že skoncujeme s daňovým rajmi, ktoré nebudú súhlasiť s transferom informácii, keď sa o ne požiada,“ povedal britský premiér Gordon Brown. „Bankové tajomstvo tak ako sme ho poznali sa stane minulosťou.“