Opäť sa bude hovoriť o uhlíkových daniach

Komisár pre dane Algirdas Šemeta považuje revíziu Smernice o zdaňovaní energie za prioritu. Jej súčasťou môže byť aj zavedenie celoeurópskej minimálnej dane na obsah CO2 v palivách. Cieľom je zjednotiť daňové politiky s environmentálnymi cieľmi Únie.

Počas stredajšieho stretnutia Komisie prebehne „orientačná diskusia“ o internom pracovnom dokumente. Šemeta dúfa, že mu tento predbežný test napovie, či môže postúpiť k formálnemu návrhu. Na jeho znení sa ešte stále pracuje.

Otázka zdaňovania je veľmi citlivá a je pravdepodobné, že ak bude návrh predložený, vyvolá dlhoročný politický zápas. O podobnej úprave sa hovorí už od roku 2008, no Šemetov predchodca nakoniec myšlienku zamietol, keďže v Komisii vyvolala protirečivé názory.

Niektoré členské krajiny, napríklad severské štáty, návrh podporujú. Podobné uhlíkové dane zaviedli už v 90. rokoch. Iní, ako Británia či Írsko, však odmietajú akékoľvek návrhy na Bruselom stanovené dane. Proti európskym daniam sa v minulosti vyslovili aj viacerí slovenskí politici.

Ak by sa mal návrh premeniť na legislatívu, bude potrebovať jednomyseľnú podporu členov EÚ. Británia však už dala najavo, že použije veto. Európska uhlíková daň by si totiž vyžadovala zmeny v národnej daňovej sústave.

„Británia nepodporuje myšlienku povinnej celoeurópskej uhlíkovej dane a dúfa, že Komisia takýto návrh nepredloží“, povedala hovorkyňa britskej vlády.

„Myslíme si, že namiesto toho by sa mala legislatíva zamerať na revíziu súčasnej minimálnej úrovne zdanenia, najmä v sektore cestnej dopravy, kde „tankovací turizmus“ vytvára problém pre jednotný trh, aj životné prostredie, a podkopáva národné daňové základy.“

Rozdelená je aj Komisia. Niektorí jej členovia spochybňujú, či je práve teraz správny čas zavádzať opatrenia, ktoré môžu poškodiť konkurencieschopnosť európskych farmárov a výrobcov automobilov.

Kritizované sú aj plány vyňať z legislatívy energetické produkty, ktoré už spadajú pod systém obchodovania s emisiami (EU ETS). Mnohé firmy totiž dostávajú bezplatné emisné povolenky, a tak by sa vyhli ako plateniu dane, tak plateniu za emisné povolenky.