Panama už nie je na čiernej listine daňových rajov EÚ. Komisia sa zaujíma o dôvod

Na čiernom zozname daňových rajov po dnešku bude už len deväť krajín. FOTO: Pixabay

Ministri financií členských krajín EÚ dnes rozhodli o vyradení ôsmich krajín z čiernej listiny daňových rajov EÚ. Slovensko to považuje za dobrý signál. Komisia bude chcieť vedieť, čo dané krajiny sľúbili.

Osem krajín sveta bolo v utorok vymazaných z čierneho zoznamu daňových rajov, ktorý založila a vedie Európska únia. O preradení ôsmich daňových jurisdikcií na tzv. „sivý zoznam“ v utorok rozhodli ministri financií EÚ (Ecofin).

Rozhodnutie Rady EÚ je v súlade s odporúčaniami Skupiny pre kódex správania, ktorá navrhovala aj pôvodný zoznam neprispôsobivých krajín. Svoj krok ministri odôvodnili „odborným posúdením záväzkov týchto jurisdikcií, ktoré majú za cieľ vyriešiť nedostatky zistené Európskou úniou,“ píše sa v oficiálnom stanovisku zo včerajšieho strentnutia Ecofinu.

Dobrý signál

Medzi krajinami, ktoré EÚ už nevníma ako nespolupracujúce jurisdikcie v daňovej oblasti sú Barbados, Grenada, Kórejská republika, Macao, Mongolsko, Panama, Spojené arabské emiráty a Tunisko. Boli presunuté do osobitnej kategórie daňových jurisdikcií podliehajúcich prísnemu monitorovaniu zo strany EÚ.

EÚ zaradila na čiernu listinu daňových rajov 17 štátov. Eúropske krajiny na ňom chýbajú

Súčasťou dohody členských štátov je aj vytvorenie tzv. „šedej listiny“ krajín, ktoré sa zaviazali zmeniť svoju daňovú politiku. Slovensko je s výslednou dohodou spokojné.

„Naše zoznamy už ukázali svoj význam,“ uviedol minister financií Bulharska Vladislav Goranov, ktorého krajina v súčasnosti zastáva predsedníctvo v Rade EÚ. Pripomenul, že daňové jurisdikcie na celom svete tvrdo pracovali na tom, aby reformovali svoje daňové politiky, čo je dobrou správou nielen pre EÚ, ale aj pre celý svet.

Vyradenie ôsmich krajín z čiernej listiny „neposlušných krajín“, za dobrý signál označil aj slovenský minister financií Peter Kažimír.

„Toto je presne to, čo sme chceli, aby sa začalo diať. Aby niektoré krajiny, ktoré mali biznis model založený na lákaní finančných skupín a jednotlivcov, ktorým sa nechcelo platiť dane alebo zverejňovať svoj majetok, začali vykonávať zmeny, a aby všetci mali rovnaké podmienky,“ uviedol Kažimír.

Podľa jeho slov je to dobrá správa aj pre Slovensko, ktoré má „čestný model podnikania“ založený na výrobe áut, strojárstve a priemysle ako takom. „Nám musí záležať na tom, aby tí iní, ktorí čarujú s finančnými službami, aby ich podmienky boli primerané a aby sme všetci mali rovnosť príležitostí,“ vysvetlil.

Na čiernu listinu daňových rajov musí EÚ zaradiť aj vlastné členské štáty

Proces tvorby zoznamu krajín s núlovým, či skoro nulovým zdanením sprevádzajú silné politické tlaky. Musí byť preto transparentný a konzistentný.

Ministri financií 28 členských štátov EÚ vlani v decembri prvýkrát v histórii zverejnili čierny zoznam 17 krajín, považovaných za daňové raje. Okrem uvedených 8 krajín, ktoré už boli zo zoznamu preradené, sú na ňom Americká Samoa, Bahrajn, Guam, Marshallove ostrovy, Namíbia, Palau, Samoa, Svätá Lucia a Trinidad a Tobago. Ministri sa však zatiaľ nedohodli na možných sankciách voči krajinám na čiernom zozname.

EÚ prikročila k zverejneniu zoznamu daňových rajov po sérii škandálov spojených s masovými daňovými únikmi známymi ako LuxLeaks (2014), Panama Papers (apríl 2016) či Paradise Papers (november 2017).

Nepriehľadný proces

Pred dnešným zasadnutím Rady EÚ pre hospodárske a finančné záležitosti sa k zoštíhleniu zoznamu vyjadril aj eurokomisár pre hospodárske a finančné záležitosti, dane a clá Pierre Moscovici. Pri príchode na Ecofin vyhlásil, že bude chcieť od členských štátov vedieť, k čomu sa daných osem krajín zaviazalo.

Na svojom blogu dnes tiež uviedol, že už požiadal ministrov financií eurozóny, aby zverejnili oficiálne listiny, v ktorých sa tretie krajiny zo šedého zoznamu zaviazali k nápravným opatreniam v ich daňových systémoch.

„Tieto dokumenty musia byť kompletne prístupné verejnosti, aby sa každý mohol stať sudcom. Členské štáty sú zodpovedné za tento proces a sú preto aj garantmi jeho dôveryhodnosti a legitimity. Transparentnosť hrá v tomto prípade kľúčovú úlohu,“ napísal na blogu Moscovici. Vyzval zároveň k tvrdým a sankciám pre krajiny z čiernej listiny.

Na stranu eurokomisára Moscoviciho sa s rovnakým apelom pridala aj medzinárodná nezisková organizácia Oxfam.

„Európska únia sa ponáhľa so škrtaním krajín z čiernej listiny bez toho, aby objasnila k akým nápravám sa tieto štáty zaviazali. To celému procesu uberá na vierohodnosti,“ napísala v oficiálnom stanovisku Oxfamu Aurora Condorcetová, ktorá sa v Oxfame venuje daňovým záležitostiam v rámci EÚ.

Oxfam dlhodobo poukazuje na transparentnosť tvorby čiernej a šedej listiny daňových rajov zo strany EÚ. Kritizuje nevhodnosť kritérií, podľa ktorých sa zahraničné jurisdikcie hodnotia, ako i fakt, že na listine chýba množstvo notoricky známych daňových rajov, vrátane niektorých členských krajín EÚ.