Paríž plánuje harmonizovať dane s Berlínom

Zdroj: Flickr

Francúzsky minister zodpovedný za rozpočet Francois Baroin po stretnutí s nemeckým ministrom financií Wolfgangom Schäublom v stredu (25. august) vyhlásil, že by chcel priblížiť daňový systém svojej krajiny k nemeckému.

Nie je to len ministrova osobná preferencia – podľa Baroina chce francúzsky prezident Nicolas Sarkozy zrýchliť daňovú harmonizáciu dvoch veľkých európskych ekonomík. Týkať sa má osobných i podnikových daní, z dlhodobého hľadiska dokonca aj dane z pridanej hodnoty.

V súčasnosti je medzi Francúzskom a Nemeckom nimi viacero rozdielov, nie len v daňových sadzbách, ale aj výnimkách a pod. Prezident Sarkozy požiadal francúzsky dvor audítorov o vypracovanie správy o možnej daňovej konvergencii s Nemeckom. Výsledky budú zverejnené koncom septembra.

Podľa francúzskych predstaviteľov je výhodou nemeckého daňového systému jeho pozitívny vplyv na rast a konkurencieschopnosť ekonomiky.

Diskusie o daňovej harmonizácii prebiehajú aj na európskej úrovni, nepriame dane jej už do istej miery podliehajú. Určitá harmonizácia národných systémov (napr. daňového základu) býva označovaná za nevyhnutnú pre ďalšie zjednocovanie spoločného trhu a posilnenie cezhraničných podnikateľských aktivít. Odporcovia harmonizácie zas tvrdia, že potláča „daňovú konkurenciu“, resp. zasahuje do oblasti, ktorá spadá pod suverenitu národných štátov.

Francúzsky a nemecký minister rokovali aj o ďalších súvisiacich témach. Obe krajiny sa budú snažiť o európsku harmonizáciu v zdaňovaní ziskov bánk. Nemecký kabinet v stredu schváli zákon, ktorý umožňuje uvalenie špeciálneho poplatku na banky. Príjmy z neho majú smerovať do špeciálneho fondu, ktorý by bol použitý v prípade krízy. Krajina by tak nemusela v budúcnosti zachraňovať banky za peniaze ostatných daňových poplatníkov.

Paríž tiež získaval podporu Berlína pre zoškrtanie rozpočtu EÚ. Vyjednávania o budúcom sedemročnom rozpočtovom rámci Únie by sa mali naplno rozbehnúť túto jeseň. Očakáva sa, že veľký prispievatelia, na ktorých čele je Nemecko, sa budú snažiť o relatívne skresanie spoločného európskeho rozpočtu, alebo aspoň zastavenie jeho rastu. Slovensko v tom stojí na opačnej strane barikády – ako relatívne chudobnejší člen Únie patríme medzi čistých príjemcov.