Parlament chce presadiť zdaňovanie bánk

Parlament nalieha na Európsku komisiu, aby dokončila svoju správu o „inovatívnom financovaní“ ešte pred  júnovým summitom skupiny krajín G20, aby tak svetoví lídri mohli predkladať svoje špecifické návrhy, akým spôsobom by bola daň uvalená a na aké banky by sa vzťahovala. Za hlasovalo 536 poslancov, len 80 opatrenie spochybnilo a 33 nehlasovalo.

Plány len v zárodku

Svetoví lídri sa v júni stretnú v Toronte a očakáva sa od nich, že rozhodnú, akú štruktúru by mala mať globálna daň. Európske inštitúcie sú síce plánu naklonené, no upozorňujú, že ešte veľa treba urobiť na globálnej úrovni, aj úrovni EÚ, aby dostala tú správnu formu a bola zavedená v správnom čase. Parlamentné kruhy zároveň upozorňujú, že iniciatíva je len v skorom zárodočnom štádiu.

Aj Európska komisia uviedla, že síce na svojej správe o „inovatívnom financovaní“ pracuje, no je príliš skoro na diskusie o legislatívnom návrhu.

Komisia preskúma švédsky fond

Poslanci v pondelok ohľadom dane z finančných transakcií prevetrali komisára zodpovedného za dane Algridasa Šemetu. Komisár síce tento koncept podporuje, no upozornil, že musí zahŕňa distribučný mechanizmus, aby sa nestalo, že prostriedky skončia v popredných finančných centrách bloku,

Ako pre EurActiv uviedla exekutíva – v súčasnosti skúma švédsku schému zavedenú ešte v októbri 2008. Švédsky fond pre stabilitu od bánk a spoločností poskytujúcich úvery vyberá poplatok vo výške 0,036 %. Ak všetko pôjde podľa plánu do roku 2015 by mohol naakumulovať 2,5 % HDP.