Platiť dane na Slovensku je ťažké

Krátka správa:

Slovensko je v jednoduchosti platenia daní na 122. mieste zo 178 krajín sveta. V EÚ získali horšie umiestnenie už len Maďarsko, Poľsko a Rumunsko .      Česká republika je o dve priečky vyššie. Vyplýva to z analýzy Svetovej banky, IFC a PricewaterhouseCoopers pod názvom „Paying taxes 2008.“

Štúdia tvrdí, že nízka daň neznamená automaticky jednoduchý daňový systém. Dôležitá je najmä administratívna záťaž, ktorú platenie daní pre firmy predstavuje. Zúčtovať dane trvá spoločnosti v priemere dva mesiace do roka – 15 dní zaberie daň z príjmu, 21 dní odvody za zamestnancov a 21 dní spotrebné dane. Škandinávske krajiny tak bodujú v rebríčku relatívne vysoko, napriek vysokému daňovému zaťaženiu.

V EÚ je najjednoduchšie platiť dane v Írsku, nasleduje Veľká Británia, Dánsko, Luxembursko, Lotyšsko, Estónsko, Holandsko, Švédsko, Slovinsko, Belgicko, Portugalsko, Nemecko, Litva, Rakúsko, Francúzsko, Fínsko, Grécko, Bulharsko, Španielsko, Česká republika, Taliansko, Slovensko, Poľsko, Maďarsko a Rumunsko.

Pre firmu, ktorá podniká celosvetovo a chce čo najjednoduchší daňový systém, je najlepšou voľbou Ázia. Dôkazom je „top 10“ jednoduchosti platenia daní vo svete: Maledivy, Singapúr, Hong Kong, Spojené Arabské Emiráty, Omán, Írsko, Saudská Arábia, Kuvajt, Nový Zéland a Kiribaty.

Napriek tomu, že nízka daň nebola pre poradie rozhodujúca, štúdia vyzdvihuje jej význam pre ekonomiku krajiny: „Napriek tomu, že v minulosti sa štáty zdráhali znižovať dane zo strachu, aby im neklesli daňové príjmy, situácia sa mení. Niektoré vlády, ktoré prijali daňové reformy, získali výhody v podobe vyšších investícií a ekonomického rastu,“ vyhlásila Rita Ramalho, spoluautorka štúdie zo Svetovej banky. V tomto roku znížilo daňové zaťaženie pre firmy 27 krajín. Za najväčšieho reformátora štúdia vyhlásila Bulharsko. Daňové reformy v konečnom dôsledku zvyšujú príjmy štátnej pokladnice, uzatvára Svetová banka.