Podoba mimoriadnej energetickej dane zatiaľ nejasná

Minulý týždeň prišiel premiér Fico opäť s myšlienkou mimoriadneho zdanenia energetických firiem. Finančné prostriedky by sa mali použiť na podporu sociálne slabších obyvateľov. Slovensko by tak nasledovalo príklad Talianska, ktoré už podobnú „daň Robina Hooda“ zavádza.

Ministerstvo financií však zatiaľ túto iniciatívu nijak nekomentovalo, nie sú jasné ani detaily toho, ako by malo dodatočné zdanenie vyzerať. „Je to v štádiu rokovaní“, povedal pre portál EurActiv hovorca ministerstva Miroslav Šmál.

Postoj najväčšieho slovenského výrobcu elektrickej energie, Slovenských elektrární, je skôr odmietavý. Ich hovorca Juraj Kopřiva poskytol pre EurActiv vyjadrenie, podľa ktorého „nikdy nie je dobré zavádzať mimoriadne dane, pretože narúšajú komplexnosť daňového systému. Navyše, takýto krok by zásadne ovplyvnil investičné prostredie na Slovensku.“

Rastúce ceny energií a potravín a ich dopady na sociálne slabšie vrstvy obyvateľov vyvolávajú živé diskusie aj v ostatných krajinách Únie. Pokusy nájsť jednotnú európsku odpoveď však zatiaľ žiadny konkrétny výsledok nepriniesli.