Podvody s emisiami neobchádzajú ani Nemecko

„Zvýšený počet prípadov daňových podvodov v súvislosti s právami na obchodovanie s emisiami skleníkových plynov od jari 2009 je predmetom vyšetrovania,“ vyhlásil v stredu 28. apríla frankfurtský prokurátor.

V Nemecku sa začali previerky firiem. Akcia má národný rozmer; zapájajú sa do nej spolkové úrady, polícia a daňové úrady z viacerých spolkových krajín.

Doteraz sa uskutočnili inšpekcie v 230 firmách. Vyšetrovanie začalo v 50 prípadoch, v ďalších 150 prípadoch existuje podozrenie z páchania daňových podvodov.

Daňoví pracovníci a polícia navštívili i Deutsche Bank AG, oznámil jej hovorca. Doplnil, že banka inšpekcie podporuje. V stanovisku ďalej uviedol, že existuje podozrenie z netransparentného nákupu emisných povoleniek nemeckými firmami, pričom sa obchod vykonal za účasti celého radu firiem.

Praktiky, ktoré vyšetrujú nemecké daňové úrady a polícia sa zvyknú označovať ako „kolotočový podvod“. Jeho princíp je ten, že posledná firma v reťazci predá povolenky do zahraničia, vykáže DPH a následne si ju refunduje. Predajcovia z celej siete zapojených firiem si potom zisk rozdelia medzi seba.

Nemecké úrady odhadujú, že majú podozrenia z daňových únikov v celkovej výške 180 mil. eur.

Nemecko nie je prvou krajinou, ktorá vyšetruje takéto podozrenia. Za posledný rok sa právne procedúry začali vo Veľkej Británii, Francúzsku, Španielsku, Nórsku a v Holandsku.

EurActiv/Reuters