Pokuta pre BNP môže ohroziť rokovania o TTIP, varuje Paríž

Budova BNP Paribas v Paríži. (Marko Kudjerski/Flickr)

Najväčšej francúzskej banke hrozí v Spojených štátoch pokuta v objeme viac než 10 miliárd dolárov (7,4 miliárd eur) kvôli porušovaniu amerických a medzinárodných sankcií voči Iránu, Sudánu a Kube.

Francúzsky prezident François Hollande vo svojom liste americkému prezidentovi Barrackovi Obamovi označil pokutu za neprimeranú. Pridal sa aj predseda euroskupiny Jeroen Djisselbloem, podľa ktorého je pokuta príliš vysoká.

„Ak banka pochybila, mal by byť potrestaná. Avšak výška pokuty sa zdá byť prehnaná. Navyše nepomôže ozdraveniu bánk,“ povedal Djisselbloem v rozhovore pre CNBC.

Pokuta pre jednu z najväčších európskych bánk je vnímaná ako útok na eurozónu. Európska komisia to zatiaľ nekomentovala.

Hollandeho varovania

Francúzsky prezident označil potenciálnu pokutu za „nespravodlivú“ a „neprimeranú“. Varoval, že takéto rozhodnutie by mohlo mať negatívny vplyv na rokovania o dohode o voľnom obchode medzi EÚ a USA (TTIP).

„Som si vedomý toho, aká je americká spravodlivosť a rešpektujem to. Je nezávislá, avšak tu ide o vzťahy medzi Francúzskom a USA,“ uviedol Hollande.

Francúzsky prezident si chce udržať dobré vzťahy s USA. „Je pravdou, že rokujeme, máme dobré vzťahy s USA a chceme si ich aj udržať,“ povedal.

"V USA je tradíciou, že prezident sa nemieša do súdnych rozhodnutí," reagoval Obama.

Jednotná francúzska vláda  

Postoj Hollanda bránil aj francúzsky minister zahraničných vecí Laurent Fabius. „Pokiaľ došlo k nejakej chybe či priestupku, tak je normálne, že nasleduje pokuta. Tá pokuta však musí byť primeraná,“ povedal Fabius pre francúzsku televíziu.

Ako dodal, vzájomné vzťahy trpia v dôsledku nedostatku reciprocity. „Obchodné partnerstvo môže fungovať, len ak je založené na reciprocite. Práve toto je príklad nespravodlivého  a nejednotného rozhodnutia,“ dodal.

Pridal sa aj francúzsky minister financií Michel Sapin, podľa ktorého by pokuta pre BNP mala vážne dôsledky. „Mohlo by to ovplyvniť rokovania o obchodnej dohode,“ povedal Sapin.

Faktom však je, že vzťahy oboch krajín sú už napäté  aj postupu Spojených štátov ohľadom sýrskej krízy a kvôli neochote Francúzska zrušiť dohodu o predaji vojenských lodí Mistral Rusku.

Varovania francúzskych Zelených

Vyjadrenia o negatívnych dôsledkoch aféry okolo BNP na rokovania o TTIP vyvolali obavy u francúzskych Zelených.

„Je udivujúce počúvať, že francúzsky prezident je ochotný podpísať dohodu o voľnom obchode, ak USA upustia od legálnych krokov voči BNP,“ napísali Zelení vo svojom stanovisku. Podľa nich by pre BNP nemali platiť žiadne výnimky.

Francúzsky prezident má podľa nich pomýlené priority. V kontexte rokovaní o TTIP by hlava štátu mala brániť záujmy francúzskych občanov a nie záujmy bánk, dodávajú.

Najvyššia pokuta

Hroziaca pokuta pre BNP Paribas pritom predstavuje takmer celý hrubý zisk tejto banky za minulý rok. Trhová hodnota akcií BNP od konca apríla kvôli obavám z vysokej pokuty klesla o viac než šesť miliárd eur.

Ak sa výška pokuty potvrdí, bude chystané vyrovnanie s BNP najvyšším tretom za porušovanie amerických sankcií. Doterajším rekordom je pokuta 1,92 miliardy dolárov, ktorú v roku 2012 zaplatila britská banka HSBC kvôli prevodom peňazí do krajín ako napríklad Irán.

Obavy ECB

Vysoké pokuty, ktoré hrozia BNP aj ďalším európskym bankám vyvolávajú podľa zdrojov  Wall Street Journal znepokojenie aj Európskej centrálnej banky. Tá vraj uvažuje, že tohtoročné testovanie bankového sektora využije aj na posúdenie toho, do akej miery by prípadné pokuty mohli ovplyvniť kapitálovú vybavenosť bánk.

(EurActiv.sk/Reuters)