Pomoc Írsku možno nezabráni šíreniu problémov

Zdroj: TASR/AP Photo/Peter Morrison

Euro posilnilo a rizikové prirážky írskych dlhopisov klesli vplyvom optimistického očakávania skorej dohody o pomoci z EÚ a Medzinárodného menového fondu (MMF). Avšak odborníci, ktorých oslovila agentúra Reuters tvrdia, že kým nedôjde k zásadnej zmene, tlak na ostatné krajiny bude pokračovať. „Problémom je, že žiadne problémy sa neriešia. Mnohí veria, že eurozóna sa len presúva z krízy do krízy,“ vyhlásil šéf Centra pre európske politické štúdie Daniel Gros.

Guvernér írskej centrálnej banky informoval, že krajina potrebuje pôžičku vo výške desiatok miliárd eur na pomoc extrémne slabému bankovému sektoru, ktorý je takmer úplne závislý od financovania z Európskej centrálnej banky (ECB).

Obavy, že problémy sa budú šíriť do ostatných ochromených periférnych ekonomík, rastú. Grécky minister financií Jorgos Papaconstantinou vyzval Dublin, aby konal rýchlo. „Dostali sme sa do bodu, kedy treba urobiť rozhodnutie. Načasovanie je základom.“

Za koľko?

Írsky minister pre komunity Pat Carey vyhlásil, že vláda začiatkom budúceho týždňa zverejní svoj štvorročný fiškálny plán, ktorým chce ušetriť 15 miliárd eur. Podľa zdrojov agentúry Reuters by plán finančnej pomoci mohli predstaviť približne v rovnakom čase.

Írsko podľa odhadov potrebuje 45 až 90 miliárd eur, v závislosti od toho, či bude potrebovať podporu len pre banky, alebo aj na pokrytie verejného dlhu. Šéf eurovalu, z ktorého sa pomoc bude čerpať informoval, že prostriedky by mohli z trhov vyzbierať v priebehu piatich až ôsmich dní, najmä z Ázie.

„Sme si istí, že dokážeme získať potrebné financovanie od inštitucionálnych investorov, centrálnych bánk a suverénnych fondov, najmä z Ázie,“ vyhlásil Klaus Regling, výkonný šéf Európskeho finančného stabilizačného nástroja pre francúzsky denník Le Monde.

Podľa ministra Careyho je nemožné odhadnúť koľko peňazí by Írsko mohlo potrebovať.

Miestne banky boli odstavené z úverových trhov vplyvom obáv o ich solventnosť. V súčasnosti sú takmer úplne závislé od financovania z ECB, ktoré v koncom októbra dosiahlo 130 miliárd eur a Írskej národnej banky, ktorá im poskytla 35 miliárd eur.

Dokážu sa dohodnúť?

Nie je však vôbec isté, či Dublin a tím EÚ, MMF a ECB dokážu nájsť spoločnú reč, pokiaľ ide o podmienky pomoci. Írsky minister financií Brian Lenihan zdôraznil, že MMF, ani EÚ nebudú zasahovať do vládnych rozpočtových opatrení a to aj napriek tomu, že európske pravidlá pomocné programy podmieňujú prísnymi plánmi fiškálnej konsolidácie.

Predmetom sporu je aj írska 12,5- percentná korporátna daň. Británia a Nemecko tlačia, aby podmienkou pomoci bolo jej zvýšenie. Írska vláda však vyhlásila, že o tom vyjednávať nebude.

(EurActiv/Reuters)