Poslanci Národnej rady v Bruseli podporili fajčiarske alternatívy

Raši a Šebová sa v europarlamente zasadili za prístup znižovania škodlivosti. [EP/Frederic Sierakowski]

V rámci európskeho boja proti rakovine chce Únia vychovať beztabakovú generáciu. Otázne je, či v rámci toho označí elektronické cigarety za súčasť problému alebo riešenia. Poslanci Richard Raši a Zuzana Šebová sú za využívanie alternatív, ktoré podľa nich škodia menej. Eurokomisia s nimi ale zatiaľ nesúhlasí. 

Európska únia v týchto mesiacoch dokončuje plány boja s rakovinou. Okrem liečby onkologických ochorení sa chce venovať aj prevencii, kde je stále najväčším problémom fajčenie. To je priamo zodpovedné za takmer 700 tisíc úmrtí v EÚ ročne.

Od roku 2011, kedy naposledy Únia aktualizovala legislatívu o spotrebných daniach, sa ale trh s tabakovými výrobkami zmenil. Pribudli na ňom elektronické cigarety aj bezdymové tabakové výrobky.

Pri tých výrobcovia tvrdia, že sú pre fajčiarov menej škodlivé ako tradičné cigarety. Najväčším problémom je podľa nich decht, ktorý vzniká pri spaľovaní tabaku. Bezdymové výrobky tabak miesto toho zohrievajú a e-cigarety miesto neho obsahujú nikotín.

Ten je však stále návykový. Európska komisia zatiaľ skôr zdôrazňuje riziko, že by nové výrobky mohli k zlozvyku priviesť mladých ľudí, ktorí predtým klasické cigarety nefajčili. Tiež upozorňuje, že väčšina používateľov vďaka nim s klasickými cigaretami neskoncuje.

Ovplyvniť smerovanie európskej debaty sa v pondelok (27. septembra) pokúsili aj slovenskí poslanci zo zdravotníckeho výboru, ktorí boli prizvaní na medziparlamentné stretnutie do Európskeho parlamentu.

„Najlepšie je prestať s tým, čo nám škodí. Ale ak to nie je možné, tak by sme mali vziať do úvahy aj možnosť prechodu na menej škodlivé alternatívy,“ povedal na stretnutí bývalý minister zdravotníctva Richard Raši (Hlas-SD).

V otázke, či by mali byť menej zdanené, ale jasno nemá.

Europarlament v novej správe navrhuje zvýšiť dane na všetky tabakové výrobky

Návrh nerozlišuje medzi klasickými cigaretami a tými bezdymovými. Europoslanci naklonení fajčiarskym alternatívam ale pripravujú pozmeňujúce návrhy, ktorými chcú zaťaženie odstupňovať podľa škodlivosti.

Ľudia obľubujú veci, ktoré im škodia

Európska komisia má v najbližších mesiacoch predstaviť dve dôležité novely. Prvá z nich sa týka spotrebných daní, kde Komisia už ohlásila záujem harmonizovať minimálne sadzby aj pre fajčiarske novinky.

Aktualizáciu by mala dostať aj smernica, ktorá reguluje napríklad zdravotnícke varovania na krabičkách a možnosti ich predaja.

Európsky parlament do legislatívneho procesu priamo vstúpi až neskôr, do decembra však ešte môže návrhy ovplyvniť politicky. A to prostredníctvom jeho Osobitného výboru pre boj proti rakovine (BECA), ktorý tvorí správu o postoji europoslancov.

Prvý návrh správy ale prístup znižovania škodlivosti, ktorý presadzujú zástancovia fajčiarskych alternatív, nespomína. Spravodajkyňa v ňom navrhuje zvýšiť dane na „všetky tabakové výrobky“.

V pondelok (27. septembra) s europoslancami z BECA výboru mali možnosť debatovať aj členovia zdravotníckych výborov z národných parlamentov.

„Návrh správy europarlamentu považujem za veľmi vydarený,“ povedala na stretnutí poslankyňa za Sme rodina Zuzana Šebová. „Ale musíme si uvedomiť, že prevencia je jedna z najťažších častí boja proti rakovine. Ľudia mávajú v obľube aj veci, ktoré im škodia,“ povedala Šebová.

Šebovej sa tiež páči prístup Spojeného kráľovstva, „ktoré sa na základe vedeckých poznatkov do roku 2030 rozhodlo ukončiť fajčenie klasických cigariet“.

Britské zdravotníctvo napríklad samo vydáva štúdie, podľa ktorých je fajčenie elektronických cigariet až o 95 percent menej škodlivé. Britskí lekári fajčiarom prechod na tieto nové výrobky priamo odporúčajú, v pilotných projektoch ich aj rozdávajú zadarmo.

Boj proti nikotínu alebo dymu? Cesty Spojeného kráľovstva a Únie sa rozchádzajú

Aj Európska únia, aj jej bývalý člen, chcú doma znižovať počty fajčiarov. Kým Spojené kráľovstvo podporuje ich prechod k elektronickým cigaretám, Únia zdôrazňuje škodlivosť samotného nikotínu. Prístupy sa môžu prvýkrát po brexite dostať do sporu na novembrovom stretnutí WHO.

Komisia zatiaľ presvedčená nie je

Do akej miery argumenty slovenských poslancov tých európskych presvedčili, sa ukáže až pri decembrovom hlasovaní o obsahu správy. Zástancovia fajčiarskych alternatív svoje pozmeňujúce návrhy budú presadzovať na októbrovej a novembrovej debate výboru.

Komisia sa však zatiaľ opiera o názor európskych vedcov, ktorí dávajú väčšiu váhu dôkazom o rizikách elektronických cigariet.

„E-cigarety nie sú neškodné. Obsahujú nikotín, toxickú a návykovú látku,“ skonštatovala naposledy v auguste eurokomisárka pre zdravie Stella Kyriakides. „Ich spotreba sa neobmedzuje iba na etablovaných fajčiarov. Naopak, medzi mládežou bola pozorovaná vysoká úroveň experimentovania.“

Kyriakides tiež upozornila, že podľa výsledkov posledného eurobarometru väčšina používateľov fajčiarskych noviniek naďalej fajčí aj cigarety. Platí to pre 59 percent používateľov e-cigariet a 79 percent používateľov bezdymových tabakových výrobkov.

Eurokomisárka teda povedala, že „nepredpokladá“ predloženie odporúčaní na rekreačné používanie e-cigariet.

Debatu ďalej komplikuje fakt, že nie každý, kto akceptuje argument o nižšej škodlivosti, súhlasí s nižšími daňami a voľnejšou reguláciou. Podľa profesora Tibora Bašku z Jesseniovej lekárskej fakulty Univerzity Komenského by napríklad rozdielna sadzba daní mohla vytvoriť dojem „zdravej alternatívy“ a viesť k renormalizácii fajčenia.

V daňovej otázke si nie je istý ani Raši.

„Prevenciu vnímam v optike znižovania rizík ako súbor viacerých opatrení, kde daňová politika je určite jedným z možných nástrojov,“ hovorí pre EURACTIV Slovensko Raši s tým, že by rozhodnutie nechal na odbornú diskusiu vedenú ministerstvom financií.

Únia chce „beztabakovú generáciu“, otázne sú fajčiarske alternatívy

V rámci boja s rakovinou chce eurokomisia zjednotiť pravidlá na zdaňovanie nových foriem fajčenia, teda elektronických cigariet a bezdymových tabakových výrobkov. Otázne však je, či ich zaťaží rovnako ako klasické cigarety. Europarlamentný výbor dostáva od odborníkov protichodné odporúčania.