Pranie špinavých peňazí: Európsky parlament chce na čiernu listinu pridať ďalšie štáty

pranie penazi

zdroj: pixabay.com

Poslanci Európskeho parlamentu včera odmietli Komisiou navrhované zmeny v zozname nespolupracujúcich štátov v boji proti praniu špinavých peňazí a financovaniu terorizmu. Upravená čierna listina je podľa europoslancov neúplná.

Reakcia na teroristické útoky

Zoznam vznikol ako súčasť opatrení na obmedzenie financovania terorizmu po útokoch na francúzsky časopis Charlie Hebdo v januári 2015.

Na čiernu listinu sa mali dostať štáty s neadekvátnym právnym a daňovým systémom, teda tie, ktoré podľa EÚ nedostatočne bojujú proti praniu špinavých peňazí a financovaniu terorizmu. Firmy z týchto krajín majú následne čeliť prísnejším kontrolám pri podnikaní v Únií.

V súčasnosti je na zozname Severná Kórea, Irán, Irak, Afganistan, Bosna a Herzegovina, Laos, Sýria, Uganda, Vanuatu, Jemen a Guyana. Podľa nového návrhu Komisie by však mala byť posledná menovaná krajina z listiny vyškrtnutá.

Chcú pridať daňové raje

Väčšina europoslancov (397) však s úpravou zoznamu nie je spokojná. Nejde ani tak o vyškrtnutie Guyany, ktorá podľa exekutívy prijala nutné kroky na obmedzenie prania špinavých peňazí. Poslancom sa nepozdáva, že na zozname chýbajú štáty, s ktorými sa v poslednej dobe spájajú daňové škandály.

„Vo svetle nedávnych odhalení je smiešne, že Komisia na čiernu listinu nepridala Panamu a ďalšie známe daňové raje,“ povedal Sven Giegold zo strany Zelených.

„Dnešné hlasovanie odráža mienku Parlamentu ohľadom nedostatkov aktuálneho zoznamu. Dúfame, že Komisia bude v procese jeho prepracovania ambicióznejšia tak, aby vytvorila čiernu listinu, ktorá bude zodpovedať svojmu účelu,“ vyhlásila Judith Sargentiniová (Zelení), ktorá vypracovala návrh parlamentného uznesenia.

Na daňovom „blackliste“ sa pracuje

Veľa poslancov (210) sa však hlasovania zdržalo. Od Komisie požadujú jasnejšiu metodiku.

„Krajina by sa mala dostať na čiernu listinu iba ak existuje jasný dôkaz o systematickej hrozbe prania špinavých peňazí a financovania terorizmu,“ myslí si Krišjānis Karins (EPP). Komisia by podľa neho mala vytvoriť „jednoduchý a transparentný algoritmus, ktorý obstojí aj v procese verejnej kontroly“.

Európska exekutíva v súčasnosti spolupracuje s členskými štátmi na vytvorení osobitnej čiernej listiny daňových rajov. Predstaviť by ju mali do konca tohto roka. Metodika na vytvorenie tohto zoznamu, odsúhlasená v rámci slovenského predsedníctva, však taktiež čelí kritike. Kritériom napríklad nie je nulové zdaňovanie.

Čítajte aj: Kažimír: Úsilie slovenského predsedníctva v daňových otázkach prináša výsledky