Presun továrne na Slovensko sa stal v Taliansku predvolebnou témou

Taliansky premiér, Paolo Gentiloni, a minister priemyslu, Carlo Calenda [Alessandro Di Meo/EPA/EFE]

Pravidlá EÚ umožňujú chudobnejším krajinám „kradnúť“ pracovné miesta bohatším, sťažujú sa Taliani. Slovensko sa bráni. Vláda podľa ministra Petra Žigu neposkytla  firme žiadnu štátnu pomoc. 

V Taliansku momentálne zúri predvolebná kampaň. Jej témou sa stala aj plánovaná relokácia nadnárodnej spoločnosti, ktorá chce svoju fabriku presunúť na Slovensko.

497 pracovných miest

Brazílska spoločnosť Embraco, dcérska spoločnosť amerického výrobcu elektronických spotrebičov Whirlpool, oznámila, že zatvorí svoju továreň v severnom Taliansku. Fabrika vyrába kompresory pre chladničky. Plánuje premiestniť výrobu a s ňou aj 497 pracovných miest do východnej Európy.

Správu potvrdili menej ako dva týždne pred voľbami, ktoré sa v Taliansku uskutočnia 4. marca. Opozičné strany, napríklad krajne pravicová Liga severu, sa tejto informácie hneď chytili.

Práve Liga severu už dlho obviňuje Európsku úniu zo zlej hospodárskej situácie v Taliansku.

Taliansky minister priemyslu, Carlo Calenda odletel do Bruselu s cieľom zastaviť presun továrne. Jeho plánom bolo presvedčiť európsku komisárku pre hospodársku súťaž, Margrethe Vestagerovú, aby vyhlásila, že Slovensko zlákalo spoločnosť Embraco prísľubom štátnej pomoci, čo by bolo v rozpore s európskymi pravidlami.

Komisia je nekompromisná

Calenda povedal, že jeho rozhovor s komisárkou prebehol sľubne. Vestagerová ho uistila, že Európska komisia je “nekompromisná” v prípadoch zlého či dokonca nepovoleného zneužitia štátnej pomoci na pritiahnutie investorov do členských krajín Európskej únie.

Na dnešnej tlačovej konferencii sa však Vestagerová pre nedostatok informácii odmietla ďalej k prípadu vyjadrovať. Uistila však, že sa na talianske sťažnosti ešte pozrie.

„Európske štrukturálne fondy by mali vytvárať nové pracovné miesta a nie premiestňovať ich z jednej členskej krajiny do druhej,“ dodala Vestagerová.

S rekaciou dnes prišiel aj minister hospodárstva Peter Žiga. Podľa jeho slov nemá rezort žiadne informácie o presune talienskej firmy na Slovensko. Odmietol, že by slovenská vláda sľubila firme akúkoľvek štátnu podporu nad rámec investičnej pomoci, ktorú jej poskytla v roku 2014.

„Vnímam to ako predvolebný boj v Taliansku, kde je krátko pred parlamentnými voľbami,“ vyhlásil Žiga pred dnešným zasadnutím vlády.

Konkurovať Slovensku sa nedá

„Je jasné, že systém nefunguje tak, ako by mal,“ povedal Calenda novinárom po stretnutí, pričom tvrdil, že menšie ekonomiky môžu ponúknuť nižšie prevádzkové a pracovné náklady ako tie väčšie, keďže dostávajú finančnú pomoc z Európskej únie.

„Jedna vec je súťažiť s Francúzskom, Nemeckom alebo Španielskom, ktorých úrovne zdanenia sú odlišné, no nezávislé od úrovne rozvoja,“ vysvetlil.

Slovensko napriek rezervám láka investorov

Veľké podniky identifikovali rezervy v tunajšom podnikateľskom prostredí. Zahraničným investíciám sa napriek nedostatkom darí.

„Iné je konkurovať tým, ktorí majú oveľa nižšiu štruktúru nákladov.“

Taliansko pripomína, že Slovensko dostane medzi rokmi 2014 a 2020 až 20 miliárd eur zo štrukturálnych fondov Európskej únie na podporu svojej ekonomiky. Táto suma môže podľa jeho predstaviteľov môže prilákať nadnárodné spoločnosti.

Daňové zaťaženie, ktoré vyjadruje rozdiel medzi celkovými nákladmi práce zamestnávateľa a čistou mzdou vyplatenou zamestnancovi, je podľa Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj 47,8% v Taliansku a 41,5% na Slovensku.

Vládnuca strana je vraj neschopná

Vládna stredo-ľavá Demokratická strana (PD), ktorá sa prezentuje ako pro-európska, zaostáva v prieskumoch za anti-establishmentovou stranou Hnutie 5 hviezd a širšou stredo-pravou alianciou, ktorá zahŕňa aj silne euroskeptickú Ligu severu.

Líder tejto strany Matteo Salvini, uviedol, že plány spoločnosti Embraco sú dôkazom toho, že vláda nie je schopná úspešne vyjednávať s Európskou úniou o pravidlách voľného trhu.

„Môžem vám zaručiť, že Salviniho vláda zruší tento systém, ktorý ničí Taliansko,“ uviedol pre tlačovú agentúru ANSA.

Z Talianska neodchádza len Embraco

Rozhodnutie Embraca nasleduje podobné kroky mnohých ďalších firiem, ktoré presťahovali svoju výrobu z Talianska, aby znížili náklady. Urobil tak aj americký koncern Honeywell, ktorý informoval, že zatvorí svoju továreň Atessa v Taliansku a podobne ako Embraco presunie výrobu na Slovensko.

Talianski podnikatelia hovoria, že investorov odrádza aj dusivá byrokracia a strnulý právny systém.

Po tom, ako firma odmietla s vládou o tejto téme diskutovať, označil Calenda, ktorý nie je členom žiadnej politickej strany, manažment Embraca za „lúzu“ a vyzval jej zamestnancov, aby svoj boj nevzdávali.

Spoločnosť Embraco situáciu nekomentovala.