Prieskum: Top manažéri podporujú daňový reporting podľa krajín

Eurokomisár pre dane Algirdas Šemeta, Foto: EP

Zástancovia takéhoto opatrenia sú za to, aby povinné zverejňovanie informácií podľa krajín zo strany nadnárodných spoločností bolo súčasťou reforiem medzinárodných daňových pravidiel. Mnohým veľkým podnikateľským spoločnostiam a vládam sa ti však nepáči.

Podľa prieskumu PwC, ktorého sa zúčastnilo 1344 top manažérov z celého sveta, až 59 percent súhlasilo s tým, aby „nadnárodné spoločnosti mali povinnosť zverejňovať svoj obrat, údaje o ziskoch a daniach podľa krajín“.

Prostredníctvom povinného zverejňovania finančných informácií podľa krajín by sa dalo ľahšie odhaliť prípadne presúvanie zisku z veľkých trhov a výrobných centier do daňových rajov.

Po obrovskom lobingu, ktorý sa spustil, však vlády váhajú so zavedením povinného daňového reportingu podľa krajín v plánovaných reformách na úrovni G20.

Podľa PwC je prístup top manažérov „prekvapivý“, nakoľko daňový reporting by bol „finančne náročný na prípravu a nebolo by to jednoduché čítanie pre verejnosť“.

Výsledky prieskumu však ukázali, že top manažéri sú za väčšiu transparentnosť ako reakciu na negatívne vnímanie daňových praktík zo strany veľkých spoločností.

Britská lobistická Konfederácia britského priemyslu je proti zavedeniu daňového reportingu podľa krajín, pretože by to podľa jej názoru mohlo zvádzať k nesprávnej interpretácii takýchto informácií.

Údaje z prieskumu podľa Joe Steada z Chritian Aid ukázali, že vlády by mohli byť „ambicióznejšie“ pri zavádzaní opatrení v boji proti daňovým únikom.  

Vyhýbanie sa daňovým povinnostiam je horúcou témou na úrovni Európskej únie, skupiny krajín G20 aj Organizácie pre ekonomickú spoluprácu a rozvoj OECD.

Napríklad Európska únia prichádza každoročne kvôli daňovým únikom približne o jeden bilión eur. Európska komisia ešte koncom minulého roka navrhla zmeny kľúčových právnych predpisov týkajúcich sa zdaňovania právnických osôb, aby zamedzila vyhýbaniu sa daňovým povinnostiam.

Jednou z nedávnych iniciatív je návrh Komisie na revíziu smernice o materských a dcérskych spoločnostiach. Cieľom smernice je zabrániť tomu, aby firmy s pobočkami vo viacerých štátoch nemuseli ten istý príjem zdaňovať dvakrát. V praxi však firmy nesúlad medzi jednotlivými daňovými systémami nakoniec využívali na to, aby ich príjmy neboli zdanené vôbec. Jej revízia má odstrániť tieto legislatívne medzery.

Europoslanci začiatkom apríla podporili návrh na revíziu smernice, ktorú eurokomisár pre dane Algirdas Šemeta označil za „základný pilier v európskej kampani  proti vyhýbaniu sa daňovým povinnostiam právnických osôb.“

(EurActiv/Reuters)