Regling: Portugalsko a Írsko euroval nepotrebujú

Zdroj: Flickr, CC

Rastúce náklady za vypožičiavanie Írska a Portugalska vyvolali na trhu neistotu, či sú schopné znížiť rozpočtové schodky a dlhy. Začalo sa špekulovať aj o tom, či Dublin alebo Lisabon nepožiadajú o pomoc z európskeho záchranného fondu.

„Môj hlavný scenár, že EFSF sa nebude musieť stať finančne akcieschopný, sa potvrdil aj dnes ráno, najmä preto, že krajiny ohlásili ďalšie konsolidačné kroky,“ vyhlásil šéf fondu Klaus Regling po včerajšom stretnutí ministrov financií eurozóny.

Luxemburský premiér Jean-Claude Juncker, ktorý predsedá zasadnutiam šéfov rezortov financií krajín s eurom tiež potvrdil, že Írsko by nemalo potrebovať pomoc z fondu, a to aj napriek tomu, že reštrukturalizácia jeho bankového sektora bude stáť 40 miliárd eur.

„Z môjho pohľadu by sa Írsko nemalo postaviť pod európsky dáždnik. Sme toho názoru, že írska vláda dokáže vyriešiť problémy svojho bankového sektora bez pomoci Európy,“ povedal Juncker.

Guvernér Írskej národnej banky Patrick Honohan včera vysvetlil, že účet za upratovanie v bankovom systéme je síce kolosálny, no nie až taký vysoký, aby bola potrebná pomoc zvonku, napríklad z európskeho záchranného fondu.

„Stále ide o cifru, ktorá sa dá zvládnuť. Iné krajiny to dokázali, aj my to robíme a riešime túto situáciu bez vonkajšej pomoci,“ povedal Honohan írskemu verejnoprávnemu rádiu RTÉ po zverejnení správy, že riešenie problémov znárodnenej banky Aglo Irish Bank bude stáť 34 miliárd eur.

(EurActiv/Reuters)