Regulácia e-cigariet môže byť kontraproduktívna

Ilustračné foto, Zdroj: TASR

Členovia Európskeho parlamentu budú o revízii smernice o tabakových výrobkoch hlasovať budúci týždeň (8. októbra 2013) . Nové pravidlá majú znížiť počet fajčiarov, úmrtí v dôsledku fajčenia a odradiť mladých ľudí od toho, aby začali fajčiť.

Vzhľadom na pokrok v odvetví Komisia do jej pôsobnosti zaradila aj novozavedené výrobky, medzi ktoré patria aj elektronické cigarety. Cieľom je zjednotiť právne predpisy, ktoré sa na ne vzťahujú vzhľadom na to, že sa ich regulácia v jednotlivých štátoch líši.

Podľa návrhu by elektronické cigarety, ktoré prekročia určitú stanovenú úroveň nikotínu budú museli prejsť schvaľovacím procesom podobne ako lieky napríklad v rámci nikotínovej substitučnej terapie pri odvykaní od fajčenia. Ako píše britský magazín The Economist to by výrazne znížilo ponuku produktov a zvýšilo by to ich cenu, čiže pravidlá by mohli kontraproduktívne odraziť pri znižovaní počtu fajčiarov. Aj Európska komisia pripúšťa, že by to mohlo spomaliť rozšírenie e-cigariet.

Už v septembri sa zaktivizovali zástancovia elektronických cigariet, podľa ktorých navrhovaný krok bude viesť k ich obmedzeniu, zníženiu ich atraktívnosti, dostupnosti a inovácií a zvýšeniu nákladov (EurActiv, 04/09/2013).

Odvolávajú sa na to, že elektronické cigarety sú jednoduchou alternatívou ku klasických cigaretám a môžu prispieť až k odvyknutiu od fajčenia. „Tí, čo v súčasnosti používajú elektronické cigarety nebudú mať inú možnosť ako vrátiť sa spať k fajčeniu klasických cigariet a tí, ktorí ich fajčia nebudú mať možnosť na ne prejsť,“ uvádzajú v stanovisku.

Regulácia elektronických cigariet je živou témou najmä vo Veľkej Británii. Ich zástancovia zverejnili odporúčania pre britskú vládu, podľa ktorých by mala dobre zvážiť, aké dôsledky môže mať nová európska regulácia na daný sektor.

Proti navrhovanej regulácii e-cigariet osobitne vystupujú britskí europoslanci konzervatívnej frakcie ECR. „Svet sa zbláznil, ak má byť tabak regulovaný menej ako výrobok, ktorý má prispieť k ukončeniu užívania tabaku,“ citujú britské médiá predsedu skupiny Martina Callanana.

Zlepšenie kontroly e-cigariet však odporúča mnoho odborníkov i Svetová zdravotnícka organizácia. „Elektronické cigarety sú kontroverzná téma. Ich nebezpečenstvo pre zdravie je nepochybne zanedbateľné v porovnaní s klasickými cigaretami, ale nemáme jasné štúdie. Pravdepodobne môžu pomôcť prestať fajčiť, ale môžu tiež prehĺbiť závislosť alebo nabudiť falošný dojem, že fajčenie je bezpečné,“ povedala v rozhovore pre český EurActiv predsedníčka Spoločnosti pre liečbu závislosti od tabaku Eva Králiková.