Rok od zákazu mentolových cigariet: Viac Slovákov prešlo k e-cigaretám než prestalo fajčiť

Mentolová príchuť v e-cigaretách a bezdymových tabakových výrobkoch zakázaná nie je. [EC/François Walschaerts]

V máji 2020 sa v celej EÚ prestali predávať mentolové cigarety. Podľa prieskumu ich však časť Slovákov fajčí aj naďalej. Údajne ich kupujú aj v obchodoch, ktoré zákaz nedodržiavajú. Slovenskí kontrolóri však žiadne porušenia nezistili.

Cigarety s príchuťou, či už ovocnou, alebo napríklad mentolovou, môžu pre niektorých zlepšovať zážitok z fajčenia. V rámci ochrany verejného zdravia by preto mali byť ilegálne. Taká bola logika za zákazom ich predaja, ktorý začal naplno platiť v máji minulého roka. Prednedávnom teda oslávil prvé výročie.

Podľa prieskumu spoločnosti Foundation for a Smoke-Free World u najpočetnejšej skupiny opýtaných Slovákov tento zákaz vyústil v aspoň isté obmedzenie fajčenia. Viac ako tretina z nich totiž mentolové cigarety prestala používať. Spotreba klasických cigariet sa im však v reakcii nezvýšila.

Iba jeden z desiatich ale povedal, že v nadväznosti na zákaz so zlozvykom úplne skoncoval.

Oproti tomu dvakrát viac Slovákov povedalo, že kvôli mentolovej príchuti zmenili spôsob fajčenia. Väčšina z takýchto respondentov prešla na elektronické cigarety, v tesnom závese s bezdymovými tabakovými výrobkami. Pre tieto výrobky totiž zákaz príchutí neplatí.

Európska komisia v novom zhodnotení tabakovej smernice hovorí, že príchute v elektronických cigaretách ovplyvňujú najmä nových užívateľov, ktorí s fajčením ešte iba začínajú. Zatiaľ však nie sú tak populárne, aby im Komisia mohla v rámci pravidiel nastavených v smernici túto výnimku zrušiť. Smernicu však môže zmeniť.

V Únii začal platiť zákaz tradičných mentolových cigariet

Po dlhom prechodnom období začína aj na Slovensku platiť zákaz predaja mentolových cigariet a voľného tabaku. U nových produktov európska regulácia neplatí.

Zakázaný tovar kupujú zo zahraničia

Ovocné alebo cukríkové príchute v cigaretách boli zakázané už od roku 2016, ďalšie štyri roky platila výnimka pre mentol. Komisia v správe hovorí, že práve pri ňom existuje problém s dodržiavaním pravidiel.

To ukazuje aj prieskum, do ktorého sa minulý november zapojilo 514 Slovákov, ktorí pred zákazom aspoň občas fajčili mentolové cigarety. Takmer 11 percent z nich povedalo, že po zákaze si začali kupovať mentolové cigarety z iných zdrojov. Väčšinou na to využívajú online obchody, ktoré dovážajú cigarety z krajín mimo EÚ, alebo im ich dovážajú zo zahraničia známi. Pätina z nich však údajne kupuje zakázané cigarety v obchodoch, ktoré zákaz nedodržiavajú.

Na Slovensku má tento zákaz kontrolovať Štátna veterinárna a potravinová správa SR (ŠVPS SR).

„Od mája 2020 vykonala ŠVPS SR a Regionálne veterinárne a potravinové správy SR celkovo 491 úradných kontrol tabakových výrobkov,“ hovorí pre EURACTIV Slovensko ústredný riaditeľ orgánu, Jozef Bíreš.

Kontroly boli zamerané nielen na dodržiavanie zákazu, ale aj povinnosti registrácie, označovania a skladovania tabakových výrobkov. Za porušenie hrozí pokuta od sto do desaťtisíc eur.

„Úradnými kontrolami nebolo zistené žiadne porušenie povinností podľa platnej legislatívy,“ hovorí Bíreš.

Na trhu existujú aj výrobky, ktoré mentolovú príchuť do cigariet pridávajú dodatočne. Pomocou aplikátora sa do cigarety vkladá guľôčka s príchuťou, sypaný tabak sa zase dá ochutiť špeciálnym sprejom. K tomu sa však uchyľuje menej ako štyri percentá opýtaných.

Podľa Bíreša sa zákaz vzťahuje aj na „akékoľvek technické prvky umožňujúce zmenu vône alebo chuti dotknutých tabakových výrobkov“.

Tabaková smernica pri zákaze príchutí nediskriminovala, rozhodol súd

Tabaková smernica z roku 2014 sa znova ubránila na európskom súde. Predmetom sporu bol aj otázka, či prechodné obdobie pre mentolové cigarety nebolo porušením princípu rovnakého zaobchádzania. 

K elektronickým cigaretám neprešlo dosť ľudí na zrušenie výnimky

Zo zákazu majú dodnes výnimku elektronické cigarety, ktoré obsahujú nikotínovú tekutinu. Ochutený tiež môže byť tabak v bezdymových výrobkoch, ktoré ho miesto spaľovania zohrievajú. Dvadsať percent Slovákov v prieskume pre mentolovú príchuť prešlo práve k týmto výrobkom, prípadne k cigarám, cigarkám alebo žuvaciemu tabaku.

Dnes platné znenie tabakovej smernice umožňuje túto výnimku zrušiť iba ak by došlo k výraznej zmene podmienok, teda že by tieto výrobky výrazne nabrali na popularite. V smernici je napísané, že kým ich predaj nebude predstavovať 2,5 percenta z celkového predaja fajčiarskych výrobkov, výnimka im zostane. Najbližšie sú k tomu tie bezdymové, s menej ako dvojpercentným trhovým podielom.

Komisii z týchto údajov vychádza, že „treba zvážiť prehodnotenie súčasných kritérií“. Používatelia elektronických cigariet čítajú túto správu s obavami, že plánuje príchute aj v týchto zariadeniach zakázať.

V správe sa totiž odvoláva aj na stanovisko únijných vedcov, ktoré hovorí o „silných dôkazoch“, že príchute sú atraktívne najmä pre mladých ľudí. Fajčiarske alternatívy podľa nich vďaka príchutiam pôsobia menej nebezpečne a zvyšujú vôľu ich vyskúšať.

Boj proti nikotínu alebo dymu? Cesty Spojeného kráľovstva a Únie sa rozchádzajú

Aj Európska únia, aj jej bývalý člen, chcú doma znižovať počty fajčiarov. Kým Spojené kráľovstvo podporuje ich prechod k elektronickým cigaretám, Únia zdôrazňuje škodlivosť samotného nikotínu. Prístupy sa môžu prvýkrát po brexite dostať do sporu na novembrovom stretnutí WHO.

Zákaz zvažuje aj Amerika

Existujú však aj štúdie z Spojených štátov amerických, ktoré tvrdia, že mladí ľudia po zákaze príchutí viac skúšali tradičné cigarety.

Spojené štáty majú iba obmedzenú skúsenosť so zákazom mentolových cigariet, urobilo tak napríklad mesto San Francisco. Americký Úrad pre kontrolu potravín a liekov (FDA) však minulý mesiac ohlásil plány na celoplošný zákaz. Proces však môže trvať roky, obsahuje totiž aj verejné pripomienkovanie.

Špecifikom amerického trhu je, že 85 percent mentolových cigariet fajčia Afroameričania. Organizácie podporujúce zákaz tvrdia, že na nich tabakové spoločnosti mierili marketingom a zákaz je preto podľa nich dôležitý pre vyrovnanie rozdielov v kvalite zdravia. Oponenti naopak argumentujú, že práve pre popularitu ochutených cigariet u černochov by bol zákaz diskriminačný.