Rokovania o TTIP: Bezpečnosť potravín je naďalej sporná

zdroj: Európsky parlament

Zástupca americkej delegácie Michael Froman po skončení rozhovorov o Transatlantickom obchodnom a investičnom partnerstve (TTIP) označil ich piate kolo za „veľmi produktívne“.

Potrebná je kreativita a vytrvalosť

„Posunuli sme sa od diskusie o konceptuálnom rámci k definovaniu presne špecifikovaných predstáv o celej škále oblastí, ktoré sú predmetom rokovaní,“ skonštatoval Froman.

Dodal, že aj keď je pred tímami vyjednávačov ešte veľa práce, darí sa im dosahovať „stabilný pokrok“ pri riešení kľúčových otázok.

Hlavný americký vyjednávač Dan Mullaney pripomenul, že dokončenie dohody si vyžaduje „veľkú dávku kreativity a veľa vytrvalosti“. Jeho európsky kolega Ignacio Garcia-Bercero dodal, že konečný cieľ je veľmi ambiciózny, ale obom stranám sa podarilo dosiahnuť pokrok pri riešení otázok, ktoré sa týkajú pracovného trhu, životného prostredia a udržateľného rozvoja.

Sporná hovädzina a kuracina

Žiaden pokrok však nenastal pri rokovaniach o exporte poľnohospodárskych produktov. Trh EÚ nie je otvorený pre hormonálne upravované hovädzie a kuracie ošetrované chlórom z USA. Európski konzumenti sa obávajú, že takto upravované mäso môže byť zdraviu škodlivé.

Podľa Mullaneya by USA chceli dostať svoje hovädzie mäso na európsky trh a preto prebehli  detailné rokovania o základných pravidlách pre bezpečnosť potravín.      

„Cieľom Spojených štáty nie je nútiť Európanov, aby konzumovali niečo, čo nechcú. Cieľom dohody je zaručiť  potravinovú bezpečnosť pre našu populáciu,“ povedal Mullaney.

Účastníčka rokovaní a riaditeľka amerického Centra pre potravinovú bezpečnosť (CFS) Debbie Bakerová vraví, že potravinárske otázky sú v TTIP veľmi kontroverzné.  „Toto je pravdepodobne oblasť, ktorá má potenciál celú dohodu zastaviť,“ varovala americká odborníčka.

Spojené štáty vnímajú pravidlá bezpečnosti potravín v EÚ ako skrytú formu protekcionizmu v prospech európskych farmárov a trvajú na tom, aby akékoľvek obmedzenia boli najprv vedecky zdôvodnené.

Podľa slov európskeho vyjednávača Garcia-Bercera však EÚ dala USA jasne najavo, že nemieni zmierniť svoju legislatívu v tejto oblasti. „Hormonálne upravované mäso je v EÚ podľa legislatívy zakázané a my v žiadnom prípade nepredpokladáme žiadne zmeny,“ dodal Garcia-Bercero.

Európskym kritikom TTIP prekáža najmä neverejný charakter rokovaní o dohode. Podľa nich môže mať zóna voľného obchodu za následok príliv nekvalitných potravín z USA.

Dohodu o voľnom obchode minulý týždeň odmietlo združenie európskych mliekarov European Milk Board (EMB). Jeho predseda Romuald Schaber považuje TTIP za „ekonomickú, ekologickú a sociálnu hrozbu“.

V predvečer volieb do Európskeho parlamentu sa k téme potravín z Ameriky vyjadrila aj nemecká kancelárka Angela Merkelová.

„Žiadny dovoz chlórom ošetrených kurčiat zo Spojených štátov nebude. Už roky mu bránim a budem tak robiť aj naďalej,“ vyhlásila Merkelová v piatok na predvolebnom mítingu.

Ďalšie rokovania v júli

Ďalšie kolo rokovaní by sa malo uskutočniť v júli a s najväčšou pravdepodobnosťou v Európe. Tímy európskych aj amerických expertov si dali za ciel uzavrieť rokovania koncom roka 2014 alebo začiatkom roka 2015. Analytici odhadujú, že sa im to pred rokom 2015 nepodarí.

(EurActi/TASR/Reuters)