Rozporuplné nemecké dane

Nemeckí sociálni demokrati plánujú zvýšiť dane pre vyššie príjmové skupiny, aby kompenzovali výpadok štátneho rozpočtu po znížení odvodového zaťaženia. Pravicová CSU zasa navrhuje daňové škrty až do výšky 28 miliárd eur v najbližších troch rokoch. Návrh podporil minister hospodárstva Michael Glos a takmer celý poslanecký klub CDU. Zahraniční komentátori to vysvetľujú ako vzburu proti kancelárke Angele Merkelovej, ktorá odmieta znižovanie daní až do volieb na jeseň 2009.

Významná zamestnávateľská organizácia Gesamtmetall kritizuje oba návrhy, informuje FT. Prezident organizácie Martin Kannegiesser tvrdí, že by podkopali nemecký rast a spomalili verejné investície.

Gesamtmetall oceňuje zníženie odvodov, ale ich kompenzáciu vyššími daňami pre vyššiu strednú vrstvu domácností odsudzuje: „To by zasiahlo tú časť obyvateľstva, ktorá prakticky financuje tento štát,“ vyhlásil pre FT. Následne by vznikla „situácia, kedy by celý segment populácie stratil dynamiku, podnikateľské odhodlanie a chuť podieľať sa na ekonomike. To by vážne ohrozilo rast.“

Ani opačné pravicové predstavy o znižovaní daní sa zamestnávateľom nepáčia: „Naša verejná infraštruktúra, najmä vzdelávací systém, urgentne potrebujú viac investícií“ a nižšie daňové príjmy by takýto cieľ ohrozili, tvrdí Kannegiesser.

Zamestnávatelia sa už teraz obávajú predvolebnej kampane, ktorá sa o pár mesiacov začne. Očakávajú, že jej súčasťou budú aj „nevypočítateľné“ daňové návrhy, ktoré môžu ohroziť stabilitu podnikateľského prostredia. Kannegiesser tvrdí, že vládna koalícia už teraz „míňa príliš veľa energie, aby zladila svoje názory a udržala sa pokope, čo robí jej rozhodnutia zmätočné.“