Zdanený rumunský „fast-food“ vzorom pre EÚ?

Ako EurActiv už informoval, v januári oznámil rumunský minister Attila Czeke, že od marca budú v krajine zdanené potraviny fast-foodového typu. Má ísť o súčasť programu zlepšenia verejného zdravia.

Rumunsko bude vôbec provou krajinou, ktorá sa odhodlala k takémuto spôsobu boja proti obezite a ďalším chorobám súvisiacim s nesprávnym stravovaním. Napriek tomu organizácia EPHA v otvorenom liste adresovanom rumunskému premiérovi Emilovi Bocovi a ministrovi zdravotníctva tvrdí, že Bukurešť by tomto nemusela zostať osamotená.

Podľa asociácie by rumunský model v nasledujúcich rokoch mohol byť inšpiráciou pre EÚ. V liste pripomínajú hospodárke argumenty. Podľa nich stoja choroby spôsobené zlým stravovaním európsku ekonomiku viac ako 192 miliárd eur ročne.

Bruselská asociácia zároveň vyzýva rumunskú vládu, aby zvážila finančné incentívy na zvýšenie atraktívnosti a dostupnosti zdravého jedla pre spotrebiteľov. S tým by malo súvisieť aj označovanie produktov, ktoré majú vysoký obsah cukru, solí a tukov. Podobné opatrenia sa osvedčili napríklad vo Veľkej Británii.

„Fast-food môže mať katastrofálne strednodobé a dlhodobé dôsledky na ľudský organizmus“, hovorí rumunská europoslankyňa Oana Antonescu, ktorá je pod listom tiež podpísaná. Podľa nej by mala táto daň pôsobiť edukatívne. „Prostriedky získané z týchto daní by mali byť použité výlučne na programy vzdelávania verejnosti o zložení a ingredienciách, ktoré nie sú dobré pre ich zdravie“, povedala Antonescu.

„Návrh je inovatívny v tom, že vytvorí príjem pre sektor verejného zdravia“, uvádza sa ďalej v texte. „Programy EÚ, ktoré budú založené na tejto iniciatíve budú vítané – mohli by viesť k zdravším štandardom stravovania v EÚ“, konštatovala rumunská europoslankyňa.

Ako ale informoval EurActiv.ro, nová daň by mohla zvýšiť ceny potravín v Rumunsku až o 20 %. Povedal to Sorin Minea, predseda skupiny producentov potravín Romalimenta.