Sarkozy bráni „uhlíkové clo“

Prvý muž Francúzska minulý týždeň vyhlásil, že použije všetky prostriedky na to, aby presvedčil svojich kolegov z ostatných členských štátov Únie o potrebe zaviesť nové clo tak, aby bolo možné zachovať konkurencieschopnosť európskeho priemyslu. „Som zástancom ochrany životného prostredia, ale chcem udržať priemysel,“ vysvetlil prezident Sarkozy.

Inak povedané, ohradil sa voči tomu, aby Únia zavádzala prísne požiadavky (súvisiace s ochranou klímy) na európske továrne a zároveň tolerovala import tovaru zo zemí, kde také prísne pravidlá neplatia. „V tomto boji budem stáť v prvej línii,“ vyhlásil odhodlane.

Nejde o prvé podobné protekcionistické hlasy z krajiny galského kohúta. Minulý rok v decembri došlo práve na sklonku francúzskeho predsedníctva k dohode o tzv. klimaticko-energetickom balíku, ktorý má zaistiť, že emisie skleníkových plynov EÚ do roku 2020 klesnú o 20 %. Výsledný kompromis bol však vykúpený rozsiahlymi ústupkami pre energetický a ťažký priemysel, teda práve pre firmy, ktoré sa vyhrážali, že výrobu presunú do krajín s menej prísnou ekologickou legislatívou (EurActiv 12.12.2008).

Ako kôl v plote

Nicolas Sarkozy sa síce môže postaviť do čela „boja za európsky priemysel“, ako sa však zatiaľ zdá, u svojich partnerov v ďalších krajinách dvadsaťsedmičky veľa pochopenia nenájde. Švédske predsedníctvo koncom júla jasne vyhlásilo, že protekcionizmus by rozhodne neprispel k dosiahnutiu novej klimatickej dohody v Kodani.

Podobne sa vyjadril aj šéf Európskej komisie José Manuel Barroso: „Myslím si, že je príliš skoro na podobné diskusie na európskej pôde, miesto toho sa teraz musíme pokúsiť presvedčiť ďalších hráčov – Číňanov alebo Američanov – aby prijali podobné pravidlá ako platia u nás,“ uviedol Barroso pre rozhlasovú stanicu RTL.

Bývalý portugalský premiér si nemyslí, že by Európe – ktorá je jasným lídrom v exporte – prospelo budovanie bariér. Sarkozymu ale podľa jeho slov nejde o zavádzanie protekcionistických opatrení, ale o nastolenie „spravodlivých podmienok hry“. Francúzsky prezident argumentuje tiež tým, že i v Spojených štátoch sa diskutuje o zavedenie „uhlíkového cla“ (EurActiv 10.8.2009).

Zdaním vás všetkých

Francúzsky prezident minulý týždeň uhlíkové clo prezentoval ako súčasť svojho kontroverzného návrhu na zavedenie uhlíkovej dane na ropu, zemný plyn a uhlie a to ako pre podnikateľov, tak aj pre domácnosti.

Sarkozy sa snaží Francúzov presvedčiť, že z nich nechce svojvoľne „žmýkať“ ďalšie peniaze, ale skôr motivovať k tomu, aby sami prispeli v boji proti globálnemu otepľovaniu. Daň by mala spočiatku byť na úrovni 17 eur za tonu CO2, vplyvom toho by zdražela aj nafta zhruba o 4,5 eurocentu a plynu o 0,4 eurocentu za KWh.

Ekologické organizácie okamžite napadli výšku dane – podľa nich by bolo lepšie, aby sa za tonu platilo okolo 32 eur miesto 17 eur, čo lepšie odráža trhovú cenu CO2. Kritiku schémy na druhej strane zmiernila výnimka týkajúca sa elektriny. Sarkozy argumentoval tým, že väčšina energie sa v krajine produkuje v nízkoemisných jadrových elektrárňach.