Šéf automobilky Ferrari žiada Berlusconiho, aby rezignoval

zdroj: TASR

V liste pre taliansky denník La Repubblica šéf Ferrari Luca Cordero di Montezemolo uviedol, že sa Taliansko, ktoré čelí 6-percentným úrokom z desaťročných vládnych dlhopisov dostalo do bodu, odkiaľ niet návrtu.

„Nemôžeme strácať ani minútu. V hre je všetko – úspory talianskych občanov, sociálna súdržnosť, aj členstvo v eurozóne,“ vysvetlil. „Nemôžeme už čakať na to, ako sa politická situácia prirodzene vyvinie. Premiér si musí uvedomiť, že jedinou možnosťou, ktorá túto krajinu zachráni je vláda národnej istoty.“

Tlak na Berlusconiho vládu sa v posledných týždňoch stupňuje. Finančné trhy neveria, že sa jeho kabinetu podarí v parlamente presadiť reformy, ktoré sú potrebné na dosiahnutie fiškálnej konsolidácie. K ráznejšiemu riešeniu talianskych problémov vyzývajú aj európski politici. Berlusconi rezignáciu odmieta. V piatok zopakoval, že v úrade chce zotrvať až do roku 2013.

Jarné voľby

Bez ohľadu na to, sa však množia špekulácie, podľa ktorých môže talianska vláda padnúť ešte do konca roka. Ak by sa tak stalo, podľa tradície by voľby boli už na jar.

Berlusconi tento rok v parlamente čelil viacerým hlasovaniam o dôvere. Jeho koaličný partner Liga severu však čoraz viac vyjadruje pochynosti o tom, či by vláda v súčasnom zložení mala pokračovať. Strana však trvá na tom, že jedinou možnosťou sú nové voľby, a odmieta návrhy na vytvorenie prechodnej technickej vlády, na ktorej čele by stála nezávislá externá osoba a jej úlohou by bolo schválenie reforiem.

V prípade, že by parlament vládu nepodporil, rozhodoval by o ďalšom vývoji taliansky prezident Giorgio Napolitano. Ten by tiež určil, či budú voľby alebo niekto iný zostaví kabinet.

Berslusconiho rezignáciu v Taliansku požaduje viacero predstaviteľov verejného života. Okrem Montezemola sú to napríklad hlavná zamestnávateľská federácia Confindustria, niektoré denníky a rímsko-katolícka cirkev.

Montezemolo vo svojom liste uviedol, že balík reforiem, ku ktorému sa minulý týždeň zaviazala vláda pred summitom EÚ a ktorý obsahuje opatrenia umožňujúce ľahšie prepúšťanie zamestnancov a úradníkov, je vzhľadom na zložitosť situácie úplne nedostačujúci.

Miesto neho navrhuje päťbodový plán reforiem. Ten sa zameriava na škrty vo vládnych výdavkoch, reformu zákonníka práce, presun daňovej záťaže od práce smerom ku kapitálu, reformu dôchodkového systému a otvorenie chránených sektorov konkurencii.

(EurActiv/Reuters)