Šetrenie v Portugalsku vedie k politickej kríze

Portugalský premiér José Sócrates, v druhom polroku 2007 bude predsedať Rade

Riziko, že v Portugalsku vypukne politická kríza rastie, keďže opoziční Sociálni demokrati (PSD) odmietajú uviesť, či dajú nepopulárnej vláde podporu potrebnú na to, aby prešiel rozpočet, ktorý parlamentu predloží v piatok.

V prípade, že neprejde, krajinu čakajú mesiace neistoty pod vedením úradníckej vlády, neschopnej vykonať rozhodné kroky smerom k zníženiu verejného deficitu. Tento stav môže zalarmovať finančné trhy, ktoré Portugalsko už dlhšie považujú za slabší článok eurozóny.

Analytici pochybujú, že sa politickej kríze bude dať vyhnúť, keďže vláda minulý mesiac ohlásila, že v rámci úsporných opatrení bude musieť zdvihnúť dane. Túto myšlienku však PSD vylúčila.

„Nikdy sme neboli tak blízko politickej kríze ako teraz, keď hrozí odmietnutie rozpočtu,“ uviedla Marina Costová Lobová, politická analytička z Lisabonskej univerzity.

Premiér José Socrates vyhlásil, že v prípade, že rozpočet neprejde, rezignuje. Ak sa tak stane, takmer s určitosťou sa investori začnú zbavovať portugalských dlhopisov pre obavy, že krajina nedokáže napraviť svoje rozvrátené financie.

Riziková prémia, ktorú investori žiadajú za to, že miesto nemeckých vlastnia portugalské dlhopisy, dosiahla koncom septembra najvyššiu úroveň od zavedenia eura. Dôvodom je vysoký rozpočtový deficit. Situácia sa mierne upokojila po ohlásení ďalších úsporných opatrení, no Lisabon si na finančnom trhu požičiava o 4 % drahšie ako Berlín.

S blížiacim sa rozhodujúcim piatkovým zasadnutím parlamentu, televízne stanice vysielajú živé diskusie týkajúce sa rozpočtu. Divákov sa pýtajú, či k dohode dôjde alebo nie.

Úradnícka vláda

Prípadnú krízu by skomplikoval aj fakt, že na základe portugalských zákonov, by sa parlamentné voľby mohli uskutočniť najskôr v máji, pretože 23. januára 2011 sú naplánované prezidentské voľby. Takže ak rozpočet neprejde, úradnícka vláda s obmedzenou mocou bude krajinu viesť niekoľko mesiacov.

„Nebudeme mať normálnu vládu a nebude mať ani politickú právomoc vyjednávať o prípadnej záchrane s EÚ či MMF,“ upozornil politický komentátor Viriato Soromenho Marques. „Situácia Portugalska by bola horšia ako Grécka, a to je skutočne desivé.“

Hoci portugalský dlh je na úrovni 83,5 %, čiže oveľa nižší ako grécky (132 % tento rok), pretrvávajúce rozpočtové deficity, klesajúce daňové výnosy a strata hospodárskej konkurencieschopnosti však podporujú pochybnosti o udržateľnosti verejných financií Portugalska.

Líder PSD Pedro Passos Coelho vyhlásil, že svoj postoj k rozpočtu povie až po tom, čo ho prezentujú v parlamente. Jeho stranícki kolegovia sú však nejednotní. Jedni tvrdia, že nepodľahnú hrozbám vlády a rozpočet nepodporia. Iní, vrátane bývalej líderky PSD Manuely Ferreirovej Leitovej, zasa hovoria, že ho podporia len, aby sa krajina vyhla kríze.

Taktika?

Costová Lobová však verí, že k nejakému kompromisu nakoniec dospejú. Avšak Passosov Coelhov postoj je zavádzajúci, takže výsledok sa dá len veľmi ťažko odhadovať. „Môže ísť aj o taktiku ako dosiahnuť kompromis ohľadom daní.“ Zároveň však dodala, že ide o veľmi riskantnú hru.

Na vládu tlačí aj Brusel, ktorý od Lisabonu požaduje, aby udržal svoj tohtoročný deficit na úrovni 7,3 % a v roku 2001 na 4,6 %. Vláda teda horlivo hľadá spôsoby ako šetriť. Ohlásila, že bude treba znížiť platy vo verejnej správe o 5 % a zvýšiť DPH z 21 % na 22 %.

Podľa Marquesa by kompromisom mohlo byť zvýšenie DPH na 22 % a hlbšie škrty vo výdavkoch, tak ako to chce PSD. „Šlo by o elegantný spôsob ako situáciu vyriešiť.“

Minister financií Fernando Teixeira dos Santos cez víkend uviedol, že vláda je ochotná vyjednávať. V najhoršom prípade, by neistota mohla pretrvávať až do 29. októbra, kedy parlament bude musieť hlasovať o rozpočte. Medzitým sa návrhom budú zaoberať parlamentné výbory, kde PSD jasne zaujme svoje stanovisko.

Podľa analytikov, aj keby dospeli ku kompromisu, nepôjde o dlhodobé riešenie, keďže je minoritná vláda príliš závislá od opozície. Ešte v máji PSD podporila úsporné opatrenia.

„Každý, kto si myslí, že sa Portugalsko dostane z krízy za tejto politickej situácie, klame sám seba,“ napísal komentátor Joao Marques de Almeida pre hospodársky denník Diario Economico.

Socrates a Passos Coelho budú kalkulovať, či získajú politické body za to, že sa vzájomne budú obviňovať za spôsobenie krízy. V súčasnosti sú v rámci prieskumov verejnej mienky vyrovnaní.

Voliči však môžu postupne stratiť trpezlivosť so socialistami, pretože za obdobie, čo vedú krajinu v nej neustále klesá životná úroveň a nezamestnanosť v súčasnosti dosiahla najvyššiu úroveň za posledné dve desaťročia – viac ako 10 %.

(EurActiv/Reuters)