Silné ekonomiky menia daňovú stratégiu v boji proti kríze

Francúzsko ešte minulý týždeň zverejnilo stimulačný plán na ozdravenie ekonomiky podľa vzoru Veľkej Británie zavedením viacerých daňových úprav. Keď prezident Sarkozy začiatkom tohto týždňa zverejnil detaily svojej stratégie, zdôraznil, že opatrenia, ktoré treba prijať na podporu plánu sú dočasné. Francúzsko chce na reštart použiť 1,3 % HDP, čo je v ich prípade 26 miliárd eur.

Stimulačný plán Sarkozyho sa však na rozdiel od Brownowho viac zameriava na investície ako na dane, no francúzske spoločnosti by mali získať 11,5 miliardy vďaka zrýchlenému obehu daňových platieb. DPH bude vláda uhrádzať okamžite, čím sa do obehu dostanú 3 miliardy eur. Registrované straty za rok 2008 chce vláda kompenzovať 2 miliardami eur, ktoré sprístupní budúci rok. Firmy, ktoré platia daňové preddavky získajú preplatky už v januári 2009 a nie v apríli ako inokedy.

Sarkozyho plán podporí malé podniky výnimkami pri odvodoch do sociálnych fondov, pokiaľ sa im podarí vytvoriť nové pracovné miesto.  Podnikol aj kroky na záchranu automobilového priemyslu – Renault a PSA dostanú po miliarde eur na udržanie stability. Rovnako každý majiteľ auta, staršieho ako 10 rokov, ktorý si miesto neho kúpi ekologické vozidlo, dostane štátny bonus 1000 eur. Predtým to bolo 300 eur za podobnú výmenu 15-ročného auta. Plán zároveň sľubuje, že bude vyvíjať intenzívnu iniciatívu na zdvojnásobenie pôžičiek s nulovým úrokom na podporu predaja nových budov.  

Nemecko na ozdravenie ekonomiky uvoľní 31 miliónov eur (alebo 1,25 % HDP), avšak daňové úpravy či úľavy odmieta. A to i napriek tomu, že majú oveľa viac priestoru na manévrovanie v rámci rozpočtu.