Slovensko chce najprv Grékov vidieť konať, potom pomôže

Ministri financií eurozóny v nedeľu schválili pomoc Grécku vo forme bilaterálnych pôžičiek v objeme 110 miliárd eur. Úverový program bude trvať tri roky. Medzinárodný menový fond sa na celkovej sume bude podieľať 30 miliardami eur.

Slovenský minister financií, ktorý sa zúčastnil nedeľňajšieho hlasovania o pomoci Grécku po zasadnutí uviedol, že Slovensko Grékom prvú pôžičku neposkytne skôr ako po parlamentných voľbách. Podľa Počiatka nemáme legislatívu prispôsobenú na pomoc, ktorá si vyžiada zmeny v zákone o rozpočtových pravidlách a zákone o štátnom rozpočte. Tie však musí schváliť parlament. Niektoré opozičné strany sú proti poskytnutí pôžičky Grékom a žiadajú zvolanie mimoriadnej schôdzi parlamentu.

„Keďže tá pomoc bude aktívna v období budúcej vlády, tak je to na rozhodnutí budúceho parlamentu. Dnes slovenský parlament funguje už len v zotrvačnom stave," vysvetlil Počiatek. Zároveň dodal, že parlamentná diskusia o 306-miliónovej pôžičke, ktorú by Slovensko malo poskytnúť tento rok, by mohla byť pred voľbami kontraproduktívna. Niektoré opozičné strany sú však proti poskytnutiu pôžičky Grékom a žiadajú zvolanie mimoriadnej schôdzi parlamentu.

 

Niektoré opozičné strany sú však proti poskytnutiu pôžičky Grékom a žiadajú zvolanie mimoriadnej schôdzi parlamentu.

Žiaden bianko šek pre Grékov

Na včerajšej mimoriadnej tlačovej besede sa k finančným problémom aj pripravovanej pomoci Grécku vyjadril premiér Robert Fico. Ten neverí gréckej schopnosti implementovať avizované úsporné opatrenia a upozornil, že slovenská pomoc do krajiny nepôjde automaticky. „Moja vláda, ktorej som predsedom, Grécku žiadny bianko šek nepodpíše.“

Podľa jeho slov, pokiaľ jeho vláda neuvidí škrty v platoch, penziách a sociálnych výhodách, na ktoré Grécko nemá, nebude rokovať o poskytnutí bilaterálnej pôžičky. „Chceme vidieť, že Grécko si plní domáce úlohy. Chceme vidieť zákony schválené v parlamente, ktoré potvrdia, že sa o 25 % znížia platy, že pôjdu dole dôchodky a odstránia všetky vymožiteľnosti, ktoré nie sú kryté výkonnosťou gréckeho hospodárstva. Dovtedy vláda SR nebude rokovať o poskytnutí žiadnej bilaterálnej finančnej pôžičky," zdôraznil premiér.

 

V noci z pondelka na utorok francúzsky parlament schválil svoj príspevok na pomoci Grécku. Nemecký parlament by mal o osude pôžičky rozhodnúť v piatok.

Princíp plánu spočíva v tom, že krajiny eurozóny si najprv požičajú vo svojom mene a následne poskytnú úver Grécku s úrokom 5 %. Ak by si Gréci požičiavali sami, čelili by úrokom okolo 11 %. Väčšina krajín eurozóny, nie však všetky, si požičiavajú s úrokom pod 5 %. Portugalsko však čelí vyššiemu úroku. Eventuálne straty krajín v podobnej pozícii, v akej je Portugalsko, sa kompenzujú ziskami krajín, ktoré si požičiavajú za sadzbu nižšiu ako 5 %. Napríklad Nemecko dostáva úver s úrokom 2 %, Belgicko s 3 %.

(EurActiv/Reuters/TASR)