Slovensko je pri transakčnej dani opatrné

Grécko, Portugalsko, Rakúsko, Slovinsko a Belgicko sa už rozhodli pripojiť k Berlínu a Parížu. Podľa Reuters sa dnes pridá aj Estónsko.

Stále však chýba jedna krajina na to, aby sa naplnil minimálny počet krajín potrebný na spustenie procedúry posilnenej spolupráce, ktorá menšej skupine štátov umožňuje prijať opatrenie, ktoré iná časť blokuje. Zvyšok sa však bude môcť neskôr pripojiť. Proti dani z finančných transakcií (FTT) sa odmietavo stavajú Veľká Británia, Švédsko a Česká republika.

Mnohé krajiny ju v princípe podporujú, no s konečným rozhodnutím zatiaľ váhajú. Jedným z potenciálnych kandidátov je Poľsko, avšak podľa nemenovaného diplomata kladie priveľké podmienky. „Poľsko by zvážilo podporu FTT, ak by našlo porozumenie v otázkach, ktoré sú pre Varšavu dôležité, ako napríklad viacročný rozpočet EÚ a silné slovo pri novom rámci pre bankový dohľad,“ vysvetlil.

Avšak aj krajiny, ktoré daň podporujú, žiadajú analýzy jej vplyvov. Takúto požiadavku vznieslo napríklad Grécko. Atény chcú hodnotenie možných hospodárskych dôsledkov zavedenia transakčnej dane.

Ako včera na schôdzi Výboru NR SR pre európske záležitosti uviedol generálny riaditeľ Sekcie finančného trhu Ministerstva financií SR Milan Horváth v tejto súvislosti už bolo oslovené aj Slovensko.

"Pozícia Slovenskej republiky je v tomto smere skôr opatrná a nevylučuje, že Slovensko pristúpi ku skupine posilnenej spolupráce, ale až keď sa vyjasnia politické a technické požiadavky," konštatoval Horváth. Jedným z dôvodov pre zdržanlivosť Slovenska v tejto otázke je podľa TASR aj to, že vláda už značne zaťažila bankový sektor osobitným odvodom.

Okrem toho podľa Horvátha by transakčná daň na Slovensku nemala významný finančný prínos pre štátnu pokladnicu. Transakcie, ktoré by boli dani podriadené, totiž nie sú na Slovensku príliš časté. Má sa týkať obchodov medzi bankami, finančných derivátov a operácií na peňažnom a devízovom trhu, keď banka obchoduje vo vlastnom mene.

(EurActiv/TASR)