Slovensko vstúpilo do boja proti daňovým neplatičom

Foto: www.mmisso.com

Slovensko sa pridalo k viacerým krajinám na troch kontinentoch, ktoré začali preverovať daňové úniky svojich občanov cez Lichtenštajnsko. „Daňové riaditeľstvo SR požiadalo nemecké ministerstvo financií o zoznam subjektov, ktoré sa mohli dopustiť daňových únikov,“ potvrdil pre EurActiv.sk hovorca ministerstva financií Miroslav Šmál. Zatiaľ nechcel prezradiť, či slovenské orgány majú podozrenie na konkrétne osoby/firmy, ktoré by mohli mať v lichtenštajnskom daňovom raji tajné kontá. Rovnako nepovedal, kedy MF SR zoznam získa, ani či ho zverejní.

Nemecko urobilo ostatným krajinám veľkorysé gesto a zoznam daňových neplatičov im ponúklo zadarmo. Nemecká tajná služba za dokument zaplatila 4,2 milióna eúr. Obsahuje 4527 záznamov o lichtenštajnských nadáciách a fondoch, kde sa skrýva približne 200 miliónov nezdanených eúr. Údaje nelegálne získal dnes už bývalý zamestnanec lichtenštajnskej banky LGT Heinrich Kieber. Predal ich Nemcom a údajne utiekol s novou identitou žiť do Austrálie. Nemeckí vyšetrovatelia už získali priznanie daňového úniku od 91 podozrivých z celkového počtu 150. Ďalších 72 ľudí sa po výzve úradov radšej dobrovoľne prihlásilo.

O zoznam už okrem Slovenska požiadali aj Poľsko, Holandsko, škandinávske krajiny, Francúzsko, Kanada či Austrália.

Niektoré krajiny na čele s Dánskom tvrdia, že je to neetické, keďže zoznam bol ukradnutý. Preto radšej citlivé informácie a dôkazy o prípadných miliónových daňových únikoch svojich občanov nechcú. Do tejto skupiny sa zaradila aj Česká republika. Server iHNed.cz cituje českého ministra financií Miroslava Kalouska, ktorý tiež vyjadril etický problém: „Rozumné a slušné je preto počkať, kým nám Nemci údaje neponúknu sami.“

Ešte pred dvoma týždňami české ministerstvo tvrdilo, že zoznam chce. Server preto rozvíja niekoľko možných vysvetlení: „úrady v skutočnosti nemajú záujem o tieto údaje, pretože chcú ochrániť vplyvných podnikateľov, prípadne neoficiálne získané informácie cielene pustiť do médií.“ Úradník na tlačovom oddelení českého rezortu financií vyhlásil, že „zoznam je treba ešte preveriť, či je dôveryhodný.“

Berlín aktuálne potvrdil, že má možnosť získať ďalšie informácie o 2300 bankových účtoch v lichtenštajnskom daňovom raji, na ktorých sa ukrývajú štyri miliardy eúr.