Slovinsko čaká na výsledky bankového auditu

Alenka Bratušeková (Zdroj: Európska komisia)

Slovinská vláda je odhodlaná vyhnúť sa medzinárodnej pomoci. Dokonca tvrdí, že ak by účet za nápravu bankového sektora dosiahol 4,6 miliardy eur, nebude to viesť k žiadosti o bailout.

Banky krajiny v súčasnosti zápasia so zlyhanými úvermi v objeme 8 miliárd eur, čo je skoro štvrtina hospodárskeho výkonu krajiny. Práve tento fakt živí špekulácie, že dvojmiliónové Slovinsko sa stane šiestou ekonomikou eurozóny, ktorá potrebuje vonkajšiu pomoc.

Budúci piatok (13. decembra 2013) vláda dostane výsledky externého auditu bánk, ktorý určí koľko peňazí bude treba na to, aby ich udržala nad vodou.

Podľa ďalšieho nemenovaného úradníka pôjde o sumu v rozmedzí 5 až 4 miliardy eur. Ako ďalej vysvetlil tento rozsah by si nevyžadoval medzinárodnú finančnú pomoc.

Slovinská premiérka Alenka Bratušeková minulý týždeň pre Reuters uviedla, že krajina by dokázala zvládnuť bankovú medzeru v objeme 4,6 miliárd eur.

Ratingová agentúra Fitch upozornila, že v najhoršom prípade bude na rekapitalizáciu bánk, najmä v štátnom vlastníctve, treba práve 4,6 miliárd eur. Vláda má na to zatiaľ pripravených 1,2 miliardy eur.

Napriek tomu investori o krajinu nestrácajú záujem. V novembri 1,5-miliardovú emisiu obligácií zaplatil jediný kupec.

Stále však nie je vylúčené, že Slovinsko bude nasledovať dráhu Grécka, Írska, Portugalska, Cypru či Španielska a požiada o medzinárodnú pomoc.

Ekonomiku krajiny tvrdo zasiahla svetová finančná kríza a recesia v dôsledku poklesu exportu a spotrebiteľských výdavkov po rozpočtových škrtoch.

Vláda sa pustila do programu reforiem, zvýšila dane, znížila výdavky a privatizuje. Snaží sa predať viacero štátnych podnikov. O telekomunikačný podnik prejavil záujem nemecký Deutsche Telekom.

(EurActiv/Reuters)