Socialisti a zelení chcú Tobinovu daň

Pozadie:

Zdaňovanie devízových transakcií bolo zvažované svetovými politikmi pri viacerých príležitostiach, odkedy ju ako prvý navrhol ekonóm James Tobin v roku 1971 a v roku 1981 za svoju prácu získal Nobelovu cenu. Daň po ňom dostala pomenovanie “Tobinova daň” a zameriava sa najmä na krátkodobé špekulácie pri obchodoch na medzinárodných devízových trhoch.

Ďalšou starou debatou je „uhlíková daň“, ktorej cieľom je obmedziť emisie v boji proti klimatickým zmenám. Od začiatku 90-ych rokov viaceré snahy o presadenie tohto zaťaženia zlyhali. Francúzsko však nedávno predstavilo svoju iniciatívu zaviesť „emisnú daň“ v roku 2011 a očakáva podporu švédskeho predsedníctva, ktoré si implementáciu takejto schémy na európskej úrovni stanovilo ako prioritu.

Otázky:

„Mali by sme prehodnotiť novú daň z transakcií na európskej úrovni, Tobinovu daň druhej generácie,” vyhlásil predseda skupiny socialistov Poul Nyrup Rasmussen počas debaty o európskych prioritách v najbližších rokoch, ktorú zorganizoval bruselských think-tank Bruegel.

„Mohlo by to byť užitočné pri financovaní rozpočtu EÚ,“ dodal Rasmussen. Okrem toho obnovil svoju výzvu vytvoriť kryté bondy EÚ, ktoré by sa mohli stať ďalším zdrojom príjmu európskeho rozpočtu. V súčasnosti ho tvoria tri hlavné zdroje – percento z hrubého národného dôchodku každého členského štátu, výnosy z DPH a vlastné zdroje – najmä clá z dovozu tovarov z krajín mimo EÚ.

Spolupredseda skupiny Zelených / Európskej slobodnej aliancie v Európskom parlamente Daniel Cohn-Bendit v prípade Tobinovej dane otvorene podporil predsedu socialistov. „Jedinou cestou z krízy je zdaňovať cirkulujúci kapitál,“ povedal na tej istej konferencii.

Podľa lídra zelených by však dane mali byť použité aj na boj proti klimatickým zmenám. Obnovil výzvy k „ekologickej fiškalite“ a debate o uhlíkovej dani uvalenej na najväčších znečisťovateľov.

Proti je však hlavná strana EP. „Dane nie sú kompetenciou EÚ,“ povedal Elmar Brok, zástupca ľudovcov z EPP.