Španieli budú Britom musieť vrátiť desiatky miliónov eur

Niekoľkoročný spor pramenil z faktu, že pokiaľ Briti, ktorí nemali trvalý pobyt v Španielsku, a v období medzi júlom 2004 a decembrom 2006 predali nehnuteľnosť, museli zaplatiť 35-percentnú daň z kapitálového výnosu. Pokiaľ by boli rezidentmi, zaplatili by len 15 %.

Súdny kolotoč roztočil britský pár, ktorý sa obrátil na španielsky súd. Okrem toho sa sťažovali na to, že takéto vyššie zaťaženie len na základe pobytu je diskriminačné a v rozpore s pravidlami EÚ. Španielsky súd rozhodol v ich prospech a vláda bude musieť Britom dane vrátiť. V čase hospodárskej krízy tak budú ešte musieť vyčleniť niekoľko desiatok miliónov eur.

Britom pomohla hlavne intervencia spoločnosti HiFX, ktorá v marci 2008 zriadila internetovú stránku, kde sa mohli prihlásiť všetci ľudia, ktorí nespravodlivo zaplatili viac. Súd už rieši približne 600 ďalších prípadov. Britský denník Independent informuje, že ešte tisíce ľudí by sa mali registrovať. Podľa španielskeho zákona si môžu nárok uplatňovať za obdobie štyroch predchádzajúcich rokov.