Španielsko chce naprávať deficit vyššou daňou bohatým

Ešte v marci Európska komisia vyzvala Španielsko k náprave stavu verejných financií najneskôr do roku 2012. Vtedy odhadovali, že deficit dosiahne úroveň 6,2 %. Pravidlá EÚ však povoľujú 3 %.

Španielsky rozpočet však v priebehu posledných mesiacov čoraz viac kolaboval. Ako píše denník Financial Times podľa aktuálnych odhadov môže krajina čeliť schodku viac ako 10 %. Príčinou sú najmä rastúce vládne výdavky vplyvom nezamestnanosti, ktorá dosiahla viac ako 4 milióny – 18 % pracovnej sily, čo je najvyššia úroveň v rámci EÚ. Ďalším faktorom je aj štedrý program na záchranu a tvorbu nových pracovných miest premiéra Josého Luisa Rodrígueza Zapatera.

Ako pre FT povedal jeden z hlavných ekonómov banky BNP Paribas Dominic Bryant, vláda stojí pred veľmi vážnou dilemou. Pokiaľ zvýšia dane, môže to viesť k poklesu spotreby. Už v júni však museli pristúpiť k zvýšeniu dane z pohonných látok a tabaku. Vláda vtedy ďalšie podobné kroky odmietala.

José Blanco, minister rozvoja, však minulý týždeň naznačil, že niektoré daňové sadzby stúpnu a naznačil, že pôjdu podľa vzoru Veľkej Británie a zvýšia zaťaženie bohatých. „V snahe pomôcť tým v núdzi, si tí, čo si môžu veľa dovoliť, budú musieť v ťažkých časoch utiahnuť opasky,“ cituje FT. Veľká Británia zvýšila daňový strop z príjmu fyzických osôb zo 40 % na 50%. Ako píše FT, španielski predstavitelia podnikov očakávajú aj rast miery DPH.

Podľa odborníkov bude dosiahnutie európskeho stropu najneskôr v roku 2012 veľmi ťažkým orieškom, pretože ide o volebný rok a výdavky budú musieť škrtať.