Španielsko predstavilo ďalšie úspory

Mariano Rajoy, zdroj: TASR/AP

Ako informuje španielsky EurActiv Rajoy v parlamente informoval o balíku, ktorý má počas 2,5 roka okresať štátny rozpočet o 65 miliárd eur. Jeho súčasťou je napríklad zvýšenie DPH o 3 % na 21 %.

Premiér zároveň načrtol zásadnú reformu verejnej administratívy. Počet miestnych poslancov sa zníži o 30 % a úrady sa zmenšia a tie, ktoré určia ako nadbytočné, zatvoria.  

Kým bol Rajoy ešte v opozícii, svojho predchodcu Luisa Rodrígueza Zapatera kritizoval práve za jeho zámer zvýšiť DPH. Teraz uviedol, že musí byť pragmatický.

Ministri financií eurozóny začiatkom týždňa na podnet Komisie rozhodli, že krajina dostane o rok viac času na zníženie deficitu. Podľa nového cieľa by mal pod 3 % klesnúť v roku 2014. Limit pre schodok na tento rok zmiernili na 6,3 % HDP pre hlbšiu recesiu ako sa pôvodne čakalo.

Európska komisia však od Španielska žiadala plán úspor, ktorý po zverejnení uvítala. „Ide o dôležitý krok, aby sa zaistilo, že tohtoročný cieľ bude možné splniť. Chceme tiež poznamenať, že premiér Rajoy vo svojom prejave v parlamente naznačil, že krajina bude nasledovať špecifické odporúčania Komisie, ktoré pre ňu schválila aj Rada Ecofin,“ uviedol hovorca komisára Olliho Rehna.

Na otázku, či nové úsporné opatrenia nebudú viesť len k ďalšiemu prehĺbeniu recesie uviedol, že na ňu nevie odpovedať, keďže Komisia ešte čaká na detaily plánu. Prepadajúca sa ekonomika, vysoká nezamestnanosť a pokles daňových príjmov sa výrazne podpísali pod španielske zaostávanie pri plnení cieľov. Mnohí tvrdia, že ani zmiernený plán sa nepodarí naplniť.

Úsporné opatrenia však veľmi nenadchli samotných Španielov. V centre Madridu včera (10. júla) pokračovali protesty baníkov, ktorý štrajkujú proti 60-percentnému zníženiu uhoľných dotácií, čo môže viesť k prepúšťaniu a zatváraniu baní. Pridali sa k nim aj zamestnanci verejného sektora a odbory. Polícia proti nim zasiahla gumovými projektilmi a zranila niekoľko ľudí.