Španielsky protifajčiarsky zákon desí podniky

Ďakujeme, že nefajčíte...

Španielsko bolo do uplynulého víkendu voči fajčiarom jednou z najtolerantnejších krajín v Európe. O polnoci 2. januára však v krajine začal platiť jednej z najprísnejších zákonov zakazujúcich fajčenie vo všetkých uzavretých verejných priestoroch a v otvorených priestoroch (detské ihriská, či v okolí nemocníc). Pokuty sa pohybujú od 30 eur do 600 tisíc eur.

„Treba pamätať na to, že viac ako 70 % španielskej populácie tvoria nefajčiari. Je preto logické predpokladať, že sa v baroch budú cítiť oveľa pohodlnejšie, ak v nich nebude cigaretový dym,“ vyhlásila počas vystúpenia v parlamente ministerka zdravotníctva Leire Pajinová po tom, čo zákon začiatkom minulého mesiaca schválili.

Podľa španielskej Federácie hostincov pre zákon zanikne 350 tisíc pracovných miest a v krajine sa pritom nezamestnanosť pohybuje okolo 20 %. Argumentujú tým, že fajčiaci Španieli budú radšej ostávať doma, keď si v bare pri káve či pive nebudú môcť zapáliť.

Paradoxne to však vyzerá tak, že španielska vláda, ktorá má problémy so znižovaním deficitu, zároveň dúfa, že zákon nebude odrádzať od fajčenia. Minulý mesiac totiž v rámci úsporných opatrení zvýšila daň z tabaku. To má do štátnej pokladnice priniesť dodatočných 780 miliónov eur ročne.

Španielsky Inštitút pre ekonomický výskum však odhaduje, že výnos by mohol vplyvom zákazu sklesnúť o 10 %. Bary a reštaurácie tvoria 7 % HDP a vláda si môže len ťažko dovoliť až takú stratu, keďže sa jej nedarí ani tvoriť pracovné miesta, ani oživiť ekonomiku.

Doteraz sa majitelia barov mohli rozhodnúť, či chcú dovoliť fajčenie v závislosti od veľkosti ich zariadenia. Veľké prevádzky museli vytvoriť osobitné časti pre fajčiarov. Podobná legislatíva však napríklad v Írsku nemala takmer žiadny hospodársky vplyv.