Spoločný základ dane zatiaľ nedohľadne

Komisia minimálne na šesť mesiacov odloží predloženie legislatívneho návrhu o zavedení spoločného konsolidovaného základu podnikovej dane vo všetkých členských krajinách. Minister financií Miroslav Kalousek pri predstavovaní priorít českého predsedníctva vyhlásil, že sa touto problematikou zaoberať nebudú. Spoločný základ dane nakoniec vypadol aj z programu predchádzajúceho predsedníctva. A to i napriek tomu, že francúzska ministerka financií sa v júni 2008 zaviazala, že sa bude iniciatívou zaoberať.

Podiel na odklade návrhu však má aj samotná Komisia. Komisár László Kovács v októbri 2007 vyhlásil, že koncept zverejnia na jeseň 2008. V septembri však oznámil odklad, pretože podľa jeho slov musia na návrhu ešte popracovať.

Komisia teda s najväčšou pravdepodobnosťou počká až na výsledky írskeho referenda o Lisabonskej zmluve, ktoré je naplánované na október 2009. Írsko je totiž jedným z najväčších odporcov zavedenia spoločného základu dane. Tvrdia, že síce „súhlasia so snahou Komisie o pretransformovanie Únie na najkonkurencieschopnejšiu ekonomickú zónu, avšak v spoločnom základe dane zvýšenie konkurencieschopnosti nevidia“.  

Ako píše spravodajský server ITR, experti na dane však predpokladajú, že omeškanie návrhu súvisí aj s tým, že je celý projekt je priveľmi komplexný. Musí totiž zharmonizovať 27 rôznych právnych a účtovníckych systémov. Ďalším problémom je aj nestabilná ekonomická situácia a pri snahe o konkurencieschopnosť EÚ treba brať ohľad aj na fakt, že aj jednotlivé členské krajiny medzi sebou hospodársky súperia. „Štáty chcú svoje vlastné investície. Majú reálne alebo potenciálne fiškálne deficity a o príjmy z daní sa doslova trhajú, vždy keď ich môžu získať,“ vysvetlil pre ITR írsky analytik Fintan Clancy.